VİZELER

İNGİLTERE VİZESİ

Öğrenci vizesi, İngiltere Eğitim Departmanı tarafından onaylı bir eğitim kurumunda haftalık en az 15 saatlik  bir programa  6 ay ve üzeri bir süre yazılmanız koşuluyla verilmektedir.6 aydan daha kısa süreli başvurularda öğrenci ziyaretçi vizesi verilmektedir. Bu tür vizenin İngiltere’de uzatılması mümkün değildir.
Vize başvuruları, önce  bazı temel idari işlemler için Ankara, İstanbul, Gazi Antep, İzmir ve Bursa’daki Vize Başvuru Merkezlerine yapılmakta olup söz konusu merkezler her kategorideki vize müracaatlarını kabul etmektedir.

Vize Ücretleri:

Vize ücretleri için konsolosluğun web sitesine bakınız.

Vizeye Kendisi Gitmesi Gerekir mi?

EVET – Parmak izi için İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gazi Antep şehirlerine gitmesi gerekir.

Uzun Dönem Vize Koşulları

1-      28 iş günü kuralı

2-      İngilizce yeterlilik

Vize Uzatma Koşulları

İngiltere’de öğrenci vizesi şartlarını taşımanız yani haftada en az 15 saatlik bir okula devam etmeniz durumunda, vizenizi uzatmak için vize sürenizin sona ermesinden önce Immigration and Nationality Directorate’a başvurmanız gerekmektedir. 1 Ağustos 2003 tarihinde başlayan uygulamaya göre vize uzatma işlemleri ücrete tabi tutulmuştur. Posta ile başvurularda 250 Pound (değişebilir), kişisel başvurularda ise 500 Pound (değişebilir) ücret alınmaktadır. Bilgi için (http://www.homeoffice.gov.uk/)

Çalışma İzni Var mı?

Sadece Tier 4 vizesi olanlara vardır. Haftada part time 10 saat çalışabilirler. Kazanç; saat başı yaklaşık 5,5 Pound’dur. Kayıt olunan eğitim programının müfredatında staj programı yada ara yıl çalışması (sandwich programlar) var ise daha uzun saatler çalışma imkanı da bulunmaktadır.
Çalışmaya başladıktan sonra Sosyal Sigorta Numarası (National Insurance) için başvuruda bulunmanız gerekir. Başvuruyu yapabilmeniz için işyerinizden mektup, pasaport ve bir başka kimlik belgesi gereklidir.

KANADA VİZESİ

Kanada’da 6 aylık veya daha kısa süreli eğitim programlarına katılmak için öğrenci ziyaretçi vizesine ihtiyaç vardır.6 aydan daha uzun bir süre eğitim görecekseniz veya kısa süreli programınızın bitiminde farklı bir programa devam edecekseniz öğrenci vizesine başvurmanız gerekmektedir. Öğrenciler Kanada vizesinin 4-6 hafta sürebileceğini bilerek vize başvurularını önceden yapmalıdırlar. Kanada vizesi için en önemli koşul vize görevlisinin aşağıdaki konularda ikna olmasıdır:
• Kişinin geri dönüş niyetinde olup , Kanada’da kalma amacı taşımaması ,
• Sabıka kaydının bulunmaması ,
• Kanada’da kaldığı süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayabilecek gelir seviyesine sahip olması,
• Gerekli yasal izin verilmedikçe Kanada’da çalışma niyeti taşımaması ,
• 18 yaşından küçük başvurularda velilerin noter tastikli izin kağıdı ve Kanada’da velayet edecek kişinin yazılı onayı gereklidir.

Kanada’ya varışınızda Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu (CIC) görevlileri öğrenci vize kalış şartlarınızı içeren bir pulu pasaportunuza yapıştıracaktır. Bu pulda ;
• Hangi tarihe kadar Kanada’da kalacağınız,
• Nerede öğrenim göreceğiniz,
• Ve hangi seviyede eğitim alacağınız belirtilecektir.

Vize Ücretleri:

Vize ücretleri için konsolosluğun web sitesine bakınız.

Vizeye Kendisi Gitmesi Gerekir mi?

HAYIR – Ankara’da bulunan Kanada Büyükelçiliği’ne postayla müracat edilebilir.

Uzun Dönem Vize Koşulları

6 ay veya daha kısa süreli bir eğitim programına katılmak için Kanada’ya ziyaretçi vizesi ile gitmiş iseniz vizeniz Kanada’da ayrılmadan ve bir Kanada Büyükelçiliğine veya Konsolosluğuna başvurmadan kesinlikle uzatılamaz veya eğitim görülen bir alandan diğerine geçilemez. Öğrenci vizesinin süresi Kanada’da uzatılabilir , vize kalış şartları değiştirilebilir veya eğitim görülen bir alandan diğerine geçiş yapılabilir. Ancak vize sürenizin bitiminden veya vize kalış şartlarınızın değişikliğinden en az 1 ay önce başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

Çalışma İzni Var mı?

Kanada’daki egitim programınız 24 hafta ve üzerinde olan  öğrencilerin kampüs içinde izine gerek olmaksızın çalışma hakkı bulunmaktadır. Ayrica öğrencilere mezuniyetlerinden sonra eğitimini almış oldukları konuyla ilgili olarak 1 yıl süreyle çalışma hakkı verilmiştir. Çalışma izni gereklidir. Bunun dışında tüm öğrenciler aşağıdaki şartlarda izin almak kaydıyla çalışabilirler:
• Tamamiyle elinizde olmayan sebeplerden dolayı masraflarınızı karşılayamayacak bir duruma geldiyseniz ,
• Çalışmanız eğitimizin tamamlanması için vazgeçilmez bir unsur ise.
Kanada’da çalışmak izne bağlıdır ve izinsiz çalışmak Kanada’dan sınır dışı edilmenize yol açar. Çalışma izni almak sırasıyla aşağıdaki aşamalarda gerçekleşir.
• İşverenin işi teklif etmesi ,
• Kanada İnsan Kaynakları Bakanlığına (Human Resources Development Canada- HRDC ) başvurulması (bazı istisnalar dışında) ve HRDC’nin sözkonusu iş , çalışacak kişinin işe uygunluğu ve Kanada ekonomisine katkısı konularında olumlu fikir beyan etmesi ,
• Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu’na (CIC)’ye çalışma izni için başvurulması.

Orijinal olmayan tüm evraklarınız, İngilizce tercüme edilmiş ve noterden tasdikli olmalıdır.

AVUSTRALYA VİZESİ

Öğrenci vizesi alabilmek için Avustralya Hükümeti tarafından tescil edilmiş ve onaylanmış bir kursa tam zamanlı yani haftada en az 20 ders saati almak koşuluyla kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir. Haftada 20 saatin altında bir programa kayıt yaptıracaksanız programın süresi en fazla 16 hafta olabilmektedir.

Vize Ücreti

Vize ücretleri için konsolosluğun web sitesine bakınız.

Vizeye Kendisi Gitmesi Gerekir mi?

HAYIR – Vize başvuruları posta veya kurye veya yetkilendirilmiş acenta yoluyla da iletilebilir. Ancak vizesi olumlu gider ise öğrencinin sağlık raporu için Ankara’ya gitmesi gerekir.

Uzun Dönem Vize Koşulları

Vizenizin geçerlilik süresi kayıt olduğunuz eğitim programının süresine göre belirlenir. Dil eğitiminiz 10 aydan daha fazla sürecek ise eğitim sürenizi 50 haftaya kadar uzatmak veya yüksek eğitim vizesi almak üzere Avustralya’da vize başvurusu yapmanız mümkündür. Kurs süreniz 10 ay veya daha az ise vizenizi uzatmama koşulu uygulanabilir. Bu koşul uygulanmış ise Avustralya’da İngilizce eğitiminizi tamamladıktan sonra Türkiye’ye geri dönmeniz gerekmektedir. Eğitim süresince derslerin en az %95’ine katılma zorunluluğu vardır. Derslere katılmamanız veya vize kurallarına uymamanız vizenizin iptaline yol açabilir. Herhangi bir adres değişikliği durumunu DIMA’ya (Department Immigration and Multicultural Affairs Office) bildirmeniz gerekmektedir.

Vize Uzatma Koşulları

Avustralya öğrenci vizesindeki en önemli koşul; öğrencinin eğitim süresince kullanacağı tüm giderlerin miktarının, vizeye başvurmadan 3 ay öncesinde bankada bulunması gerekliliğidir. Elçilik bankada bulunan para miktarına göre uzatılabilir vize hakkı verir. Sadece uzun dönem vizeler uzatılabilir.
Çalışma İzni

Öğrencilerin eğitim gördükleri süre içerisinde öğrenimlerini engellemediği sürece çalışma hakkı bulunmaktadır. Okul dönemleri boyunca haftada 20 saat, tatillilerde ise tam gün çalışabilmektedirler. Çalışma izni eğitime başladıktan sonra yürürlüğe girmektedir. Saat başına kazanç 20 AUD olabilmektedir. Öğrenciler eğitimleri boyunca çalışabilirler. Çalıştıkları süre boyunca kazançları ile cep harçlıklarını karşılayabilirler.

Gerekli Evraklar

ORJİNAL KOYMADIĞINIZ TÜM EVRAKLARIN ÇEVİRİSİ VE NOTER TASTİĞİ GEREKMEKTEDİR.

AMERİKA VİZESİ

Amerika öğrenci vizesinde 2 kategori bulunur; F ve M vizeleri. M vizesi mesleki eğitim almak üzere Amerika’ya gidecek olan kişilere verilir. F vizesi ise Amerika’daki bir üniversitede, dil okulunda, kolejlerde veya akademik kurumlarda eğitim alacak kişilere verilir. F1 öğrenci vizesi alabilmeniz için haftada en az 18 saat ders almanız zorunludur.
Haftada 18 saatin altında ders alacağınız bir programa turist vizesi ile de gidebilirsiniz, ancak süresi en fazla 12 hafta olmalıdır.

Başvurduğunuz okulun size Amerika Hükümetinden onaylı I-20 A-B/ ID formunu göndermesi gerekir. Okulun bu formu verebilmesi için Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu ( U.S. Citizenship and Immigration Services – USCIS) tarafından onaylanmış olması koşulu aranır. F ve M öğrenci vizeleri öğrenci ve değişim ziyaretçi bilgi sistemine (SEVIS) kayıtlı olmayan öğrencilere verilmez. Öğrencilerin kişisel bilgilerinin SEVIS sistemine kayıt ettirilmesi Amerikan eğitim enstitüsünün sorumluluğudur. Yasal hükümler uyarınca göçmen olmayan F, M öğrenci vizesi olan kişiler, I-20 formunda belirtilen programa başlama tarihinden itibaren en fazla 30 gün önce Amerika’ya giriş yapabilirler. 30 günden daha uzun bir süre öncesinde giriş yapmak isteyen kişilerin visitor (turistik) vize alması gereklidir.

Amerika’ya vardığınızda size Amerika’ya giriş numaranızı içeren I-94 formu (Arrival-Departure Record) verilecektir. Görevli giriş numaranızı I-20 A-B/ ID formuna yazacak ve bu formun A-B sayfaları kayıt olduğunuz okula gönderilecektir. I-20 formunun üçüncü ve dördüncü sayfaları ise sizde kalacaktır. Bu doküman Amerika’da F-1 vizesi ile kalmanıza izin verildiğini kanıtlayan bir belgedir. I-94 formu ise Amerika’ya yasal olarak giriş yaptığınızı kanıtlar.

Vize Ücretleri:

Vize ücretleri için konsolosluğun web sitesine bakınız.

VİZEYE KENDİSİ GİTMESİ GEREKİR Mİ?

EVET – Parmak izi ve vize görüşmesi için İstanbul ya da Ankara şehirlerine gitmesi gerekir.

Uzun Dönem Vize Koşulları

I-20’yi uzattığı sürece devam edebilir.

Çalışma İzni Var mı?

Sadece üniversite ve master öğrencileri çalışabilir.

Haftada 20 saat kampus içi kazanç, saat başı yaklaşık 18 USD.

MALTA VİZESİ

Malta’ya öğrenci olarak gitmek için eğer 90 günden az kalınacak ise Schengen vizesi; eğer 90 günden fazla kalınacak ise öğrenci vizesi alınmalıdır.

Vize Ücretleri:

Vize ücretleri için konsolosluğun web sitesine bakınız.

Vizeye Kendisi Gitmesi Gerekir mi?

Vize başvurusu posta ile İstanbul ve İzmir’deki Malta Fahri Konsolosluğuna yapılmaktadır. Bu durumda vize formları doldurularak okul kayıt formu ve diğer bazı belgelerle birlikte dosyanız elciliğe gönderilmektedir.

Çalışma İzni Var mı?

Malta’da Türk öğrencilerin resmi olarak çalışma izni bulunmamaktadır. Ancak Malta’nın bir turizm ülkesi olması sebebiyle özellikle yaz dönemlerinde ortaya çıkan işgücü talebi öğrencilere çalışma olanağı sağlamaktadır. Uzun süreli kalışlarda çalışma izninizin olması gerekir.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.