Facebook
 
Twitter
Linkedin
Youtube
ALMANYA
ALMANYA

 

ALMANYA

Almanya Cumhuriyeti Orta Avrupa‘da bir ülkedir. Almanca resmi ve ağırlıklı olarak konuşulan dildir. Ilıman iklim kuşağının içinde yer alır. Çevre bilinci yerinde bir ülke olarak bilinen 81,5 milyonun üzerindeki nüfusu ile Avrupa Birliği‘nin en fazla nüfusa sahip ülkesi konumundadır. En çok göçmen barındıran üçüncü ülke konumundadır. Almanya Schengen bölgesi‘nin bir parçası ve Avrupa ortak para birimi Avro‘yu 2002′de kabul etmiştir.

Almanya bir federal parlementer cumhuriyettir. On altı eyaletten oluşmaktadır. Başkenti ve en büyük şehri Berlin‘dir. Sosyal güvenlik sistemiyle yüksek yaşam seviyesine sahiptir. Avrupa meselelerinde ülke nüfusu ve ekonomik gelişmişliğiyle dünya seviyesinde önemli rol oynamaktadır.

Dil Eğitimi

Her yıl birçok kişi oldukça popüler olan Almanca’yı öğrenmek için Almanya, İsviçre, Avusturya’ya gitmektedir. Türk öğrenciler, mühendislik ve hukuk alanında çalışanlar Almanca eğitimi için Frankfurt Düsseldorf, Berlin, ve Münih’i tercih ederler.

En çok tercih edilen dil eğitimi programları;

Genel Almanca, Mesleki Almanca, Akademik Yıl Almanca, Zertifikat Deutsch Sınavı Hazırlık Kursları ve Yaz Okulları

İlaç ve Eczaneler; Almanya’da eczaneler büyük “A” harfi ile gösterilmektedir.

Bazı ilaçlar reçeteli ilaçlar kategorisinde yer aldığından hekim tarafından reçete alınması gerekmektedir.

Nöbetçi eczane sistemi Almanya’da da yer almaktadır. Nöbetçi eczanelerin adres ve telefon bilgilerine eczanelerin vitrinlerinden ve güncel gazeteden öğrenebilirsiniz.

Önemli İletişim Numaraları:


112 → Acil doktor/ ambulans ve ya itfaiye

110 → Polis

Acil numaralar ücretsizdir ve aynı zamanda telefon kulübelerinden de ücretsiz aranabilmektedir.

En çok tercih edilen şehirler;

Berlin: Almanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Türklerin en kalabalık olduğu şehir olup sanat ve tarih açısından zengin bir yerdir.

Bremen: İşlek bir liman ve sanayi şehridir. Çiçek tarlalarıyla bu bölge “Avrupa’nın bahçe kenti” olarak aslandırılır.

Frankfurt: Almanya’da Frankfurt adında 2 şehir bulunur. Biri Frankfurt Am Main diye bilinir ki burası Frankfurt denilince anlaşılması gereken yerdir. Devasa binaları, İtalyan, Kore ve Çin restoranları ile birçok müzesi ile ünlüdür. Otomobil dünyasının kalbinin attığı yerdir.

Hamburg: Almanya’nın 2. Büyük şehri olup ayrı bir eyalettir. Avrupa Birliği’nde en büyük 6. Metropoldür ve ülkenin en büyük limanına sahiptir.

Münih: Almanya’nın 3.büyük şehridir. Bavyera eyaletinin başkentidir.Avrupa’nın önemli kültür finans merkezlerindendir. Şehrin ayrı bir dinamizmi vardır. Yaşam koşulları yüksektir ve her yıl ekim ayındaki festivaliyle farklı yerlerden insan çeker.

 

 Hamburg

Hamburg, ortalama 2 milyon nüfusuyla Berlin’den sonra Almanya’nın ikinci büyük kentidir. Avrupa Birliği’ndeki 6. Büyük metropoldür. Ayrıca Hamburg, Almanya’nın en büyük limanına ev sahipliği yaparak, Almanya’nın dünyaya açılan kapısını oluşturmaktadır. Yer olarak şehir Almanya’nın kuzeyinde, Elbe Nehri’nin kıyısındadır. Şehrin içinden birçok nehir geçtiğinden ve irili ufaklı köprüleri olduğundan Almanya’nın Venedik’i olarak tanımlanmaktadır. Hamburg’dan Elbe’nin haricinde Alster, Bille, Düpenau, Eilbek, Este, Flottbek, Isebek, Kollau, Osterbek ve Wandse nehirleride geçmektedir. Denize yakın bir konumda bulunmasının etkisinden dolayı iklimi nispeten diğer kuzey kentlerine göre ılımandır. En sıcak ayı olan temmuzda hava sıcaklığı ortalama 25 °C civarındadır.

Ekonomisi açısından Hamburg, kuzey Almanya’nın en büyük sanayi kentidir. Uçak üretimi açısından dünyanın en büyük 3. Kentidir.

Eğitim açısından değerlendirildiğinde, Almanya’nın ilk özel Hukuk yüksekokulu Bucerius Law School Hamburg’ta kurulmuştur. Hamburg Teknik Üniversitesi, Hafen-City Üniversitesi ve Hamburg Fachhochschule üniversiteleri de Hamburg’ta yer almaktadır. Ayrıca Almanca öğrenmek isteyen pek çok uluslar arası öğrenci canlı, atmosferi yüksek bir şehir olduğundan Hamburg’u tercih etmektedir. Bu nedenle şehirde birçok dil okulu bulmak mümkündür.

Hamburg’ta yapılabilecek en güzel şey; güzel havalarda yürüyerek gezmektir. Şehir düz olarak konumlanmıştır ve gezilebilecek birçok park bulunmaktadır. Ayrıca Binnen ve Aussenalster göllerinde turistik tekne turları yapılmaktadır.

 

Kentteki başlıca müzeler ve görülmesi gereken yerler:

Fischmarkt; balık pazarı

HafenCity; liman

Speicherstadt

Miniatur Wunderland

Planetarium

Hafenmuseum; liman müzesi

Museum der Arbeit; İş müzesi

Das Feuerschiff; eski yangın söndürme gemisi

Museum der Arbeit; Hamburg’un sanayi devrimi yılları ile ilgili müze

Hamburger Kunsthalle; sanat müzesi

Erotic Art Museum; erotik sanatlar müzesi

Deutsches Zollmuseum; gümrük müzesi

HSV Museum; HSV Hamburg futbol takımının müzesi

Museum für Hamburgische Museum; Hamburg müzesi

Hamburg Tren Terminali

 


 

İLETİŞİM
 IES MERSİN OFİS
 IES ADANA OFİS
 IES İSTANBUL OFİS
Atatürk Cad. Erol Ap. No:104 33010 MERSİN / TURKEY Cemalpaşa Mahallesi Gazipaş a Bulvarı Mengi Apartmanı Kat:1 No:5 01120 – ADANA / TURKEY Fahrettin Kerim Gokay Caddesi Yıldız Ap. No: 108 Kat:1/5 FENERYOLU – KADIKÖY / İSTANBUL

Tel: +90(324) 238 76 77


Tel: +90(324) 238 34 27


Fax: +90(324) 238 14 80


info@ies-intervega.com


Tel: +90 (322) 457 91 13


Tel: +90 (322) 457 86 44


Fax:+90 (322) 457 79 41


adana@ies-intervega.com


Tel: +90 (216) 345 45 85


Tel: +90 (216) 346 46 43


Fax:+90 (216) 345 45 04


istanbul@ies-intervega.com

İletişim Formu