Facebook
 
Twitter
Linkedin
Youtube
AMERİKA’DA DİL EĞİTİMİ

ngiltere’den sonra dil eğitimi konusunda en popüler ülke; Amerika’dır. Hemen her eyaletteki sayısız özel dil okulunun yanında, üniversite ve kolejlerin bünyesinde bulunan İngilizce eğitim programları her ülkeden öğrenciler için birer eğitim merkezidir.

Yabancı öğrenciler için İngilizce eğitiminin devlet tarafından belirlenen kural ve kriterlere göre düzenlendiği Amerika’da çok kültürlü sosyal yapı, gelişmiş eğitim yöntemleri, renkli sosyal hayat ve sınırsız eğitim imkânı yurt dışında eğitim almayı planlayan öğrenciler için listenin üst sıralarına taşımaktadır.

Üniversitelerin kendi kampüsleri içinde de alınabilen dil eğitimi Amerika’yı bu alanda farklılaştırmaktadır. Bu durum,öğrencinin dünyaca ünlü Amerikan üniversitelerinin kendi bünyesindeki hemen hemen tüm imkânlarını kullanmasını sağlar. Ayrıca öğrencinin, üniversitenin öğrencileriyle aynı ortamda dil eğitimi alarak sadece pratik yapmasına imkân sağlamakla kalmaz; aynı zamanda bir dil öğrencisine iş ve eğitim hayatının ileriki dönemleri için oldukça faydalı bakış açıları aşıladığı gibi unutulmaz tecrübeler de kazandırır.

Dil eğitimi alınan okul bünyesinde TOEFL, GMAT ve GRE gibi resmi sınavlara hazırlanma şansı da bir başka artı olacaktır.

Her yıl Türkiye’den binlerce öğrencinin eğitim amacıyla gittiği Amerika’da hangi eyalette eğitim alacağınız iklim, sosyal farklılıklar, yerel kanunlar ve maddi gereklilikler gibi faktörler dikkate alındığında üzerinde iyi düşünülmesi gereken bir plana oturtulmalıdır.

New York Türk öğrencilerin en çok bulunduğu yerlerden biridir. Burada çok yabancılık çekmezsiniz. Ancak, gerek New York’un pahalı yaşam koşulları gerekse etrafınızdaki Türk öğrenciler nedeniyle daha az pratik imkanı bulacak olmanız aslında New York’u pek de cazip kılmaz.

Öte yandan, adı daha az duyulmuş yerlerde katılacağınız dil eğitim programları hem maddi olarak daha uygun olurken hem de sadece İngilizce konuşuyor olacağınız için daha verimli olacaktır. Fakat bu tür yerlerde de toplu ulaşımın yaygın olmaması, sosyal hayatın nispeten daha az canlı olması gibi bir takım dezavantajlar söz konusu olacaktır. Bu nedenle Amerika’da eğitim planı yapmadan önce eğitim ve genel yaşam şartları konularında hedeflerinizin ve beklentilerinizin neler olduğunu danışmanınıza detaylıca aktarmanızda fayda var.

Bu ülkede eğitim planları yaparken göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktalardan biri de çalışma hakkınızla ilgilidir. Haftada en az 18 saatlik bir programa kaydolmak koşuluyla alacağınız F-1/ öğrenci vizesi size yalnızca eğitim aldığınız okulun bünyesinde çalışma hakkı tanımaktadır. Bu haktan da çok az sayıda öğrenci faydalanabilmektedir.

 


 

İLETİŞİM
 IES MERSİN OFİS
 
Atatürk Cad. Erol Ap. No:104 33010 MERSİN / TURKEY

Tel: +90(324) 238 76 77


Tel: +90(324) 238 34 27


Fax: +90(324) 238 14 80


info@ies-intervega.com


 


 

İletişim Formu