Facebook
 
Twitter
Linkedin
Youtube
AVUSTRALYA AVUSTRALYA AVUSTRALYA AVUSTRALYA AVUSTRALYA
AVUSTRALYA

Dünyanın en büyük adası olarak adlandırabileceğimiz Avustralya, 19 milyon civarında olan nüfusu ve dünyanın dört bir yanından gelen göçmenler ile zengin kültür mozaiğine sahip bir toplum haline gelmiştir. Avustralya dünyada en yüksek hayat standardına sahip olan ülkelerden birisidir. Ada Pasifik ve Hint Okyanuslarını birbirinden ayıran doğal konumu ile ortası tamamen çöl, kuzeyi tropik, güneyi ise subtropik ve ılıman bir iklime sahiptir. Avustralya 6 eyaletten ve 2 büyük bölgeden oluşur. Nüfusun yalnızca %1,5’luk bölümünü yerlilerin (Aboriginler) oluşturduğu ülkede toplam nüfusun %70′i 10 büyük şehirde toplanmıştır. Melbourne, Sydney, Brisbane ve Perth öğrencilerin tercih ettiği şehirlerin başında gelir.

Dil Eğitimi

Dil eğitimi yüksek standartlarda eğitim sunan ELICOS (English Language Intensive Courses For Overseas Students) merkezlerinin yanı sıra özel dil okullarında ve birçok üniversitenin kendi dil kurumlarında verilmektedir. Sayıları 100 civarında olan ELICOS merkezlerinin nitelikleri ve eğitim standartları Ulusal ELICOS Accreditation Scheme (NEAS) tarafından denetlenmektedir. NEAS tarafından onaylanan ELICOS merkezlerinin Avustralya kanunlarına göre yasal otoritelerce tescil edilmesi gerekmektedir. Avustralya kanunları yabancı öğrencilere sunulan kursların yüksek standartta olmasını temin etmek amacıyla NEAS tarafından tanınmayan bir dil okulunun çalışmasına izin vermemektedir.

Avustralya’da dil eğitimi öğrencilere;
1. Amerika ve İngiltere ile kıyaslandığında %25-30 oranında daha ekonomik koşullarda eğitim,
2. Suç ve politik huzursuzluğun en düşük düzeyde olduğu güvenli bir ortam,
3. Eğitim süresi boyunca çalışma,
4. Uluslararası diploma olanakları sunmaktadır.

Avustralya’da İngilizce eğitim süresi en fazla 50 hafta olup, haftalık ders saati seçenekleri 20, 25 ve 30 olarak sunulmaktadır. Kurslara katılım yıl boyunca mümkündür.

Sağlık Hizmetleri

Yabancı öğrencilerin Avustralya’ya gelmeden önce Yabancı Öğrenci Sağlık Sigortasına(Overseas Student Health Cover – OSHC) kayıtlarını yaptırmaları yasal bir zorunluluktur. Sözkonusu sigorta Avustralya’nın ulusal sağlık programı Medicare tarafından sağlanan bir sigortadır. Sigorta kaydınız eğitim göreceğiniz okul tarafından organize edilir ve okul ücreti ile birlikte ödemesinin yapılması gerekmektedir. OSCH’nin yıllık ortalama prim bedeli kişi başına US$175′dır.

OSHC öğrencilerin ve onlara eşlik eden eşlerinin ve 18 yaşından küçük çocuklarının:

• Muayene ücretlerinde %85 (hastanelerde %100) civarında bir indirimi,
• Devlet hastanelerinde muayenelerini,
• Acil ambulansla taşınmalarını,
• Reçetede yazılan ilaç masraflarının karşılanmasını kapsamaktadır.

Söz konusu sağlık sigortası Avustralya’da bulunulan ilk 18 aydan önce varolan sağlık sorunlarının tedavisi, psikoterapi, diş hastalıkları ve Avustralya’da bulunulan ilk 9 ayda ortaya çıkan doğumla ilgili herhangi bir rahatsızlığı kapsamaz. OSCH Avustralya’da kaldığınız süre boyunca zorunlu olup OSCH üyeliğinizi devam ettirmemeniz göçmen bürosuna bildirilecek bu da vizeniz ile ilgili problem yaratacaktır.

GENEL BİLGİLER

Hava Durumu

Avustralya her mevsim ziyaret için uygundur. Yaz aylarında ortalama sıcaklı 15-35 °C iken; kış aylarında 0-15°c arasında değişir. Çöl iklimi hâkim olduğu için gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farkı fazladır.

Para

Avustralya’nın para birimi Avustralya Doları’dır. Bozuk paralar 5, 10, 20, 50 cent; 1, 2 Dolar olup; kağıt paralar ise 5,10, 20, 50 ve AUD şeklindedir. 5.000 Doların üzerinde para giriş ve çıkışları havaalanlarında yetkili makamlara bildirilmelidir.

İletişim

Avustralya’da telefon şebekesi iki büyük şirkete; TELSTRA ve OPTUS’ a aittir. Telefon kulübelerinden bozuk para, telefon kartı veya uluslararası kullanıma açık kredi kartınız ile (kredi kartlı telefonlardan) konuşmanız mümkündür. TELSTRA şirketine ait telefonlardan yapılan şehir içi telefon görüşmeleri için süre kısıtlaması olmaksızın standart bir ücret ödenir. Telefon kulübelerinde bulunan telefonlar farklı renklerde olup, kırmızı renkli telefonlardan sadece şehir içi konuşmalar yapılmaktadır.

Uluslararası arama kodu 00, Türkiye kodu 90, Avustralya kodu 61′dir.Türkiye’den aramalarda 00 61 ; Avustralya’dan aramalarda 00 90 dan sonra alan kodu daha sonra ise telefon numarası çevrilir. Alan kodunun başına gelen 0 yurt dışı aramalarda tuşlanmaz.

Ulaşım

Şehir içi/ dışı taşımacılıkta taksi ve toplu taşım araçları olarak; tramvay otobüs, tren, vapur ve uçak kullanılmakta olup bilet fiyatları hangi bölgede ve ne kadar mesafede yolculuk yapacağınıza bağlı olarak değişmektedir.

Ehliyet

Avustralya’da taşıt trafiği soldan akar 21 yaşından büyük olup geçerli bir sürücü belgesine sahip öğrenciler araba kiralayabilir ve kullanabilirler. Türkiye’den almış olduğunuz ehliyetiniz ile araba kullanabilmekle beraber ehliyetinizin onaylı tercümesini yanımızda taşımanız gerekmektedir.

Elektrik

Elektrikli aletler için fiş girişleri üçlüdür. Bu nedenle Türkiye’de kullanılan elektrikli aletlerin fiş girişlerine adaptör almak gereklidir. Bu adaptörleri Avustralya’da büyük marketlerde bulabilirsiniz.

Güvenlik

Avustralya öğrencilere suç ve politik huzursuzluğun en düşük düzeyde olduğu güvenli bir ortam sağlamaktadır.

Önemli telefonlar

Avustralya – Polis Acil: 000

Faydalı Telefonlar

Avustralya Türk Büyükelçiliği (Turkish Embassy)
60 Mugga Way , Red Hill A.C.T 2603 Canberra – Australia
Tel  : 061 2 629 502 27 -629 502 28

 


 

İLETİŞİM
 IES MERSİN OFİS
 IES ADANA OFİS
 IES İSTANBUL OFİS
Atatürk Cad. Erol Ap. No:104 33010 MERSİN / TURKEY Cemalpaşa Mahallesi Gazipaş a Bulvarı Mengi Apartmanı Kat:1 No:5 01120 – ADANA / TURKEY Fahrettin Kerim Gokay Caddesi Yıldız Ap. No: 108 Kat:1/5 FENERYOLU – KADIKÖY / İSTANBUL

Tel: +90(324) 238 76 77


Tel: +90(324) 238 34 27


Fax: +90(324) 238 14 80


info@ies-intervega.com


Tel: +90 (322) 457 91 13


Tel: +90 (322) 457 86 44


Fax:+90 (322) 457 79 41


adana@ies-intervega.com


Tel: +90 (216) 345 45 85


Tel: +90 (216) 346 46 43


Fax:+90 (216) 345 45 04


istanbul@ies-intervega.com

İletişim Formu