Facebook
 
Twitter
Linkedin
Youtube
GMAT

ABD’deki üniversiteler başta olmak üzere dünyanın birçok üniversitesinde İşletme ya da benzeri alanlarda yüksek lisans yapmak isteyen tüm yabancı öğrencilerin katılmak zorunda olduğu bir sınavdır. Bu sınavdan elde edilecek sonuç eğitim almak için yerleştirileceğiniz üniversiteyi, dolayısıyla eğitiminizin kalitesini ve sonrasında da kariyerinizi etkileyecektir. Bu nedenle, GMAT Hazırlık Kursu için IES danışmanlarından bilgi almanızı öneririz.

 

GMAT Hazırlık Kursları genellikle 4-8 hafta sürmektedir. Bu kursa katılmak için adayın İngilizce becerileri açısından herhangi bir sorunun olmaması gerekir çünkü bu sınavda adayların çok iyi İngilizce bildiği varsayılarak sözel ve sayısal olmak üzere analitik düşünebilme yeteneği ölçülür. Kurs süresince genellikle haftada 30 saatlik yoğun bir eğitime tabi tutulursunuz. Eğitim süresince katılımcılara sınavın her üç bölümüne yönelik eğitim verilerek sözel, sayısal ve yazma alanlarında ilerleme kaydetmeleri sağlanır.

GMAT Hazırlık Kursuna katıldığınız eğitim kurumundaki yetkilerce bu sınava nasıl katılacağınız konusunda gerekli yardımı alırsınız.

 

GMAT (Graduate Management Admision Test) İşletme ve ilgili alanlarda yüksek lisans yapmak isteyen adayların İngilizce ve analitik düşünme becerilerini ölçen bir sınavdır. Bu sınav Graduate Management Admission Council (GMAC) ve Educational Testing Service (ETS) tarafından yönlendirilip gerçekleştirilir.

Sözel (Verbal), Sayısal (Quantitive) ve Yazma (Analytical Writing) olmak üzere 3 bölümden oluşan sınav yaklaşık 3,5 saat sürer ve bilgisayar üzerinden yürütülür.

GMAT Sınavına Katılmak Ne Kazandırır, Kimler Katılabilir?

Bu sınavdan elde edeceğiniz iyi bir sonuçla dünyanın hemen her ülkesindeki kaliteli yüksek öğrenim kurumlarından İşletme ya da benzeri alanlarda yüksek lisans eğitimi için kolayca kabul alır ve sonrasında da başarılı bir kariyere adım atmış olursunuz.

İş hayatına iyi bir kurumda pazarlama, finans veya işletme alanlarında başlamak veya devam etmek isteyenlerle akademik kariyerini ’İşletme’ üzerine kurmak isteyenler katılabilir. Bu sınava katılmayı planlayanların belki de en çok dikkat etmesi gereken nokta, İleri (Advanced) düzeyde İngilizce bilme gerekliliğidir; çünkü bu sınavda kullanılan dil TOEFL’a oranla daha ağırdır.

Analitik Yazma (Analytical Writting Assesment) GMAT bu bölümle başlar. 2 farklı kategoride; tartışma analizi ve konu analizine dayalı kompozisyon yazılması beklenir. Her bir kategoriye 30 dakika süre tanınmaktadır.

 

Sayısal Bölüm (Quatitative Section) Adaydan 75 dakika içinde Veri Yeterliliği (Data Sufficiency) ve Problem Çözümü (Problem Solving) kategorilerinde, test şeklinde 37 soruyu cevaplaması beklenilir.

 

Sözel Bölüm (Verbal Section) Adaya bu bölüm için 75 dakika verilir. Bölüm test şeklinde Okuduğunu Anlama (Reading Comprehension), Eleştirel Düşünme (Critical Reasoning) ve Cümle Düzeltme (Sentence Correction) olmak üzere 41 sorudan oluşmaktadır.

Puanlama 200-800 arasında değerlendirilir. Genelde, katılımcıların üçte ikisi 400 ile 600 arası puan alırlar. İyi bir üniversitede öğrenim görmek isteyenlerin minimum 550/650 gibi bir puan almaları gerekmektedir.

GMAT skorunun geçerlilik süresi en fazla 5 yıldır. Bu sınavda geçme ya da kalma puanı yoktur. Her okulun kabul ettiği skor farklılık gösterecektir.

GMAT Hazırlık Kursu Örnek Ders Programı

8:30-9:20 Dil Bilgisi / Konuşma Pratiği
9:30-10:20 Dil Bilgisi / Konuşma Pratiği
10:30-11:20 İleri Yazım Teknikleri
11:30-12:20 Laboratuar Çalışması
12:20-1:30 Ders Arası
1:30-2:30 GMAT Hazırlık
2:40-3:45 GMAT Hazırlık

GMAT Sınavında Başarılı Olmak İçin IES Danışmanlarının Önerileri

  1. Sınav öncesinde sınavda çıkabilecek soru tekniklerine çalışmış olmalısınız. Sınav başladığı andan itibaren bilgisayar ekranında kalan zamanı gösteren bir kronometre görürsünüz. Buraya odaklanırsanız panikler ve başarılı olma ihtimalinizi düşürürsünüz. Sınav sırasında bu saati gizleme imkanınız var. Ancak kalan zamanı görmek de önemli olacağından mümkün olduğunca soğukkanlı davranarak sınavın kendisine odaklanın. Sınav bitimine 5 dakika kala saat otomatik olarak sarıya dönecek ve eğer saklıysa ekranda belirecektir.
  2. Sınav sırasında gelen bütün yönlendirmelere dikkat edin. Sizden ne istendiğini bilmelisiniz. Sınav sırasında yönlendirmelere tekrar göz atmak için Yardım (Help) ikonuna basılabilir. Fakat, unutmayın bu işlemler sınav zamanının içindedir.
  3. Verilen soruları çok dikkatli okuyun. Soru cevaplanmadan önce tam olarak ne sorulduğunu belirlemek, sonra yanlış cevapları elemek ve en uygun seçeneği belirlemek iyi puan almak için gerekli bir uygulamadır. Kesinlikle hiçbir sorunun ya da olabilecek bir cevabın atlanmaması gerekmekir; yoksa önemli detayları kaçırmış olursunuz. Cevabı net olarak bilmiyor ya da soruyu zaman kaybettirici buluyorsanız, yanlış olduğunu düşündüğünüz seçenekleri eleyip geri kalanların arasındaki en iyi seçeneği tercih ederek diğer soruya geçmeniz en iyi yöntemdir
  4. Her soruya yeteri kadar zaman ayırmak ve en iyi seçeneği seçebilmek için hızınızı ayarlamanız gerekir. Sınavda sorular atlanamaz, önceki sorulara geri dönülemez ve verilen cevaplar değiştirilemez. Bilgisayar, sizin bir önceki soruya verdiğiniz cevaba göre bir sonraki soruyu seçer.
  5. Sözel Bölümdeki (Verbal Section) her soru için ayrılan süre1.45 dakika iken Sayısal Bölümdeki (Quantative Section) her soru için uygun süre yaklaşık 2 dakikadır. Sınavdan alacağınız puan sınavdaki her bölümde cevaplanan sorular üzerinden hesaplanacaktır. Fakat sonuçlar cevaplanan soru sayısını yansıtır ve cevaplanmayan her soru puanlamayı negatif yönde etkiler.
  6. Analitik Yazma Bölümüne (Analylical Writting Assesment) hazırlık için www.mba.com adresinde listelenen örnek metinler üzerinde çalışabilirsiniz.

 

İLETİŞİM
 IES MERSİN OFİS
 IES ADANA OFİS
 IES İSTANBUL OFİS
Atatürk Cad. Erol Ap. No:104 33010 MERSİN / TURKEY Cemalpaşa Mahallesi Gazipaş a Bulvarı Mengi Apartmanı Kat:1 No:5 01120 – ADANA / TURKEY Fahrettin Kerim Gokay Caddesi Yıldız Ap. No: 108 Kat:1/5 FENERYOLU – KADIKÖY / İSTANBUL

Tel: +90(324) 238 76 77


Tel: +90(324) 238 34 27


Fax: +90(324) 238 14 80


info@ies-intervega.com


Tel: +90 (322) 457 91 13


Tel: +90 (322) 457 86 44


Fax:+90 (322) 457 79 41


adana@ies-intervega.com


Tel: +90 (216) 345 45 85


Tel: +90 (216) 346 46 43


Fax:+90 (216) 345 45 04


istanbul@ies-intervega.com

İletişim Formu