Facebook
 
Twitter
Linkedin
Youtube
İNGİLTERE İNGİLTERE İNGİLTERE İNGİLTERE İNGİLTERE İNGİLTERE
İNGİLTERE

İngiltere olarak bilinen ülke İngiltere (England), İskoçya (Scotland) , Galler (Wales) ve Kuzey İrlanda (Northern Ireland) ülkelerinden oluşan Birleşik Krallık’tır.Kuzey İrlanda dışındaki diğer üç ülke Büyük Britanya Adasını oluşturur. Birleşik Krallık kraliçenin, devletin ve hükümetin resmi başkanı olduğu monarşi ile yönetilmekte olup; başkent Londra’dır. Ancak Birleşik Krallığı oluşturan ülkelerin herbiri özel bir kimliğe sahiptir.
İngiltere’nin hemen hemen her bölgesinde yaklaşık 1500 civarında dil eğitimi sunan özel kurslar ve devlet okulları bulunmaktadır. Bu okulların yaklaşık 340′ı British Council tarafından onaylanmıştır. Söz konusu dil okullarında ;

• Genel-Yoğun-İş İngilizcesi ,
• Mesleki İngilizce ,
• Staj Programları,
• Sertifika-Diploma Programları ,
• Üniversite, Yüksek Lisans,Doktora Programları,
• Gençler ve Çocuklar İçin Yaz Kursları ,
• IELTS ve TOEFL Sınavlarına Hazırlayıcı Kurslar bulunmaktadır.

1 Ocak 2005 tarihinden  itibaren İngiltere Konsolosluğu öğrencinin gideceği eğitim kurumunun İngiltere Eğitim Departmanına (The Department for Education and Skills)  kayıtlı  olması zorunluluğunu getirmiştir Bu sayede eğitim kurumunun yasayla belirlenen kriterleri taşıması vize ön koşulu olarak belirlenmiştir.

İngiltere’ye Giriş

Yolculuk öncesi söz konusu evrakların yanınızda bulunduğundan emin olunuz.Pasaport ve vize kontrolünüzü yapan görevliler sizden havaalanında sağlık kontrolünden geçmenizi isteyebilirler. Bunun rutin bir uygulama olduğunu bilmenizde fayda vardır.

Kayıt İşlemleri

Yabancılar Polisine Kayıt

İngiltere’de 6 aydan fazla kalacak öğrencilerin İngiltere’ye giriş yaptığı tarihten en geç 7 gün içinde Polis Teşkilatının Yabancılar Kayıt Masası’na (Aliens’ Registration Office) kayıt olması gerekmektedir. Kayıt için pasaportunuz, 2 resim ve 35 Pound (değişebilir) kayıt ücreti alınmaktadır. Size pasaport ve vize bilgilerinizin bulunduğu bir belge (Registration Certificate) verilecektir.

Sağlık Hizmetleri
Tedavi

İngiltere’de 6 aydan daha uzun süreli bir eğitim programına kayıtlı öğrenciler Ulusal Sağlık Hizmetinden (NHS – National Health Service) yararlanabilirler. NHS gerek duyulduğunda göz ve diş muayenesi hariç tedaviyi 4 şekilde sunar: Diş ve göz sağlığı konusundaki her türlü masrafı çoğu zaman ödemeniz gerekmektedir.

1. Pratisyen Hekim (GP-General Practitioner) veya sağlık merkezi: İngiltere’de yaşayanlar bir sağlık merkezine veya pratisyen hekim muayenehanesine kayıtlıdırlar. Ancak gerekli görülen durumlarda hastaneye sevk yapılır.
2. Hastaneler : Tedavi için hastaneye sevk edilmeniz durumunda size bir uzman hekime görülmeniz için randevu verilir.
3. Kaza ve acil bölümler: Bazı hastanelerin kaza ve acil bölümleri vardır. Bu bölümler günün 24 saati açıktır.
4. Acil Servis: Hemen tıbbi yardım almanız gerekiyor ise 999′a telefon ediniz. Operatör size hangi acil servise ( yangın, polis, ambulans ) ihtiyaç duyduğunuzu soracaktır.

Sağlık Hizmetlerine Kayıt

İngiltere’de National Health Service’den yararlanabilmeniz için kaldığınız bölgedeki yerel doktora kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir. Kaydınız yapıldıktan sonra adresinize NHS numaranızı bildiren bir kart gelecektir .Diş sağlığı konusunda yerel diş doktoruna da kayıt yaptırmanızı öneririz.Kaydınızı yaptırırken NHS indirimlerinden yararlanabilmek için diş doktorunun NHS hastalarını kabul edip etmediğini öğreniniz.

İlaç

İngiltere’deki eczanelerde reçetesiz ilaç satılmaz. Doktor tarafından verilen reçete ile eczaneden alacağınız ilaçlar için belirli bir tutar ödeme yapmanız gerekmektedir.

Sağlık Harcamalarında Parasal Yardım

İngiltere’de düşük gelir elde edenlere (çoğu öğrenci bu kapsamda yer alır) göz ve diş sağlığı harcamalarında yardımcı olmak için sınırlı da olsa parasal yardım yapılmaktadır. Bu yardımı almak için NHS kapsamında hasta kabul eden sağlık merkezlerinden edinebileceğiniz HCI(Claim for help with health costs) doldurup, üzerinde belirtilen adrese göndermeniz gerekmektedir. Ayrıntılar için HC11 ( Help with health costs) kitapçığını edininiz.

GENEL BİLGİLER

Hava Durumu

İngiltere’nin havası önceden tahmin edilemez, fakat Kasım’dan Şubat’a kadar olan dönem genellikle en soğuk zaman dilimidir ve sıcaklıklar 2 ila 9 derece arasındadır. Ilıman okyanus ikliminin görüldüğü İngiltere’de yıllık ortalama yağış oranı oldukça yüksektir. (Yaklaşık olarak iki günde bir yağış görülür) Haziran ayında gece saat 11:00′e kadar hava aydınlıkken kış aylarında oldukça erken kararmaktadır. Gece hava sıcaklığı nadiren sıfırın altındadır ve kar yağışı çok azdır.
Mevsimlere göre yanınızda bulundurmanız gereken giysiler nelerdir?
Her mevsim için yanınızda su geçirmeyen giysiler bulundurmanız tavsiye edilir. Yanınızda sizi sıcak tutacak giyecekler bulundurmanızda fayda vardır. Yüksek kesimlere gitmeyi planlıyorsanız bu, tedbirden öte bir zorunluluk olacaktır.

 

Para

İngiliz Parası ondalık sisteme dayanır. Yüz Penny bir Pound (Sterlin) eder. Bozuk paralar 1, 2, 5, 10, 20, 50 penny ve1 Pound; kağıt paralar ise 5,10, 20 ve 50 Pound şeklindedir. İngiltere’ye giderken üzerinizde istediğiniz miktarda döviz şeklinde para,seyahat çeki vs. götürebilirsiniz.Bankalardan, büyük postanelerden, turizm acentelerinden, döviz bürolarından paranızı değiştirebilirsiniz. Ancak Londra’nın merkezindeki ve havaalanlarındaki döviz büroları diğer yerlere oranla daha pahalıdır.

Banka

İngiltere’deki bankalardan hesap açtırabilmeniz için, uzun dönem öğrenci olarak vize almanız gerekmektedir. Kısa dönem öğrenci vizesine sahip olan öğrenciler İngiliz Bankalardan hesap açtıramazlar. Hesap açtırmak için okulunuzdan öğrenci olduğunuza dair belge almanız gereklidir. Bankalar hafta içi 9:30 ile 16:30 arası açıktır. Ancak bazı büyük bankalar cumartesi sabahları da hizmet vermektedir.

İletişim

Türkiye’de olduğu gibi İngiltere’de de telefon hattı bayilerinden 10-15 pound karşılığında İngiltere hattı satın alabilirsiniz. Ayrıca, ankesörlü telefonları kullanarak bozuk para veya telefon kartı ile konuşabilirsiniz. Telefon kartları postanelerden, gazete bayilerinden ve pek çok dükkandan temin edilebilir.Bunun dışında BT’den kiraladıkları hatlarla bu kuruluşlardan daha ucuza telefon görüşmesi sağlayan çok sayıda kuruluş bulunmaktadır.Örneğin Swift, First Telecom gibi. Bu kuruluşlar size bir hesap numarası ve önceden ödediğiniz tutar kadar bir kredi sağlamaktadır. Her hangi bir telefondan size verilen ücretsiz ( 0 800 ile başlayan ) hatlardan birini arayarak istediğiniz numaraya bağlanabilir ve krediniz tükenene kadar konuşmanızı sürdürebilirsiniz.
Uluslararası arama kodu 00, Türkiye kodu 90, İngiltere kodu 44 dür. Türkiye’den aramalarda 00 44; İngiltere’den aramalarda 00 90’dan sonra alan kodu daha sonra ise telefon numarası çevrilir. Alan kodunun başına gelen 0 yurt dışı aramalarda tuşlanmaz . İngiltere cep telefonu kullanımının en yaygın olduğu ülkelerden biridir. Türkiye’de kullandığınız mobil telefon hattınızı yurt dışı kullanıma açık olması koşuluyla İngiltere’de kullanmanız mümkündür. Ancak telefon konuşmalarınızın uluslararası tarifeden ücretlendirileceğini unutmayınız.

Posta

Postaneler hafta içi 09:30 ile 17:00 , cumartesi günleri ise 09:00 ile 13:00 saatleri arasında açıktır.İngiltere’de posta hizmetleri iki sınıfta sunulur; birinci sınıf post( first class) bir gün içinde; ikinci sınıf posta ise 2- 3 gün içinde adrese ulaşır.Bir diğer posta türü olan Registered Post ise taahhütlü olarak gideceği adrese ulaştırır.

Ulaşım

Şehir içi taşımacılıkta metro (Londra’da), otobüs ve taksi kullanılır. Metro ve otobüs Londra’da en çok kullanılan toplu taşıma araçlarıdır. Kullanım sıklığına göre, günlük, haftalık, aylık veya dönemlik geçiş kartları (travel card) metro ve otobüslerde kullanılır ve indirimli olarak seyahat etmenizi sağlar. Günlük olarak alacağınızın biletin tek gidiş yerine gidiş – dönüş olması bile fiyatta bir indirim sağlayacaktır. Toplu taşım araçlarına ödeyeceğiniz ücret gideceğiniz mesafeye göre farklılık gösterir. Otobüs ve metro tarifelerini duraklardan ücretsiz olarak edinebilirsiniz. İngiltere’de taksiler genellikle 2 çeşittir. Siyah taksiler (black cab) ve normal binek otomobillerinin kullanıldığı küçük taksiler (mini cab) bulunmaktadır. Siyah taksilerin tümü taksi belgelidir ve taksimetreleri vardır. Küçük taksiler diğer tip taksiye göre daha ucuzdur ve taksimetreleri yoktur. Ancak küçük taksilere binmeden önce gideceğiniz yer için istediği ücreti öğreniniz ve pazarlık yapınız. İngiltere’de şehirlerarası ulaşım aracı tren, otobüs ve uçaktır. Çok geniş bir demiryolu ağı hızlı, konforlu ancak pahalı bir hizmet sunar. Biletinizi gidiş-dönüş olarak veya önceden almanız ya da yolculuk saatlerinizi yoğun zamanlar dışında yapmanız durumlarında çeşitli indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Ehliyet

İngiltere’de taşıt trafiği soldan akar. 21 yaşından büyük olup uluslararası geçerliliği olan sürücü belgesi (international driving license) sahipleri araba kiralayabilir ve kullanabilir. Türkiye’den almış olduğunuz ehliyetinizi de İngiltere’ye giriş tarihinizden başlamak üzere 1 yıl süre ile kullanabilirsiniz. Ancak kullandığınız arabanın sigortası söz konusu olunca pek çok sigorta şirketi uluslararası sürücü belgesini şart koşmaktadır.

Elektrik

Elektrik voltaj seviyesi İngiltere’de 230 Volt olup elektrikli aletler için fiş girişleri üçlüdür.Bu nedenle Türkiye’de kullanılan elektrikli aletlerin fiş girişlerine adaptör almak gereklidir. Bu adaptörleri İngiltere’de büyük marketlerde bulabilirsiniz.

Güvenlik

İngiltere’de genel olarak suç oranı düşük olmakla birlikte büyük şehirlerde özellikle Londra’da yan kesiciler (pick-pocket) oldukça yaygındır. Yan kesiciler Londra metrosunda, otobüslerde, trenlerde, turistik yerlerde bulunmaktadır. Kesinlikle pasaportunuzu ve önemli evraklarınızı yanınızda taşımamanızı ve yüklü miktarda para bulundurmamanızı öneririz.

Faydalı Telefonlar

T.C. Londra Büyükelçiliği (Turkish Embassy)
43 Belgrave Square London SW1X 8PA
Tel  : 0207 393 0202
Fax  : 0207 393 0066
E-Mail  : turkish.embassy@virgin.net

Tel   : 0207 589 0360 – 0207 589 09 49
Fax  : 0207 584 6235
E-Mail  : tckons@btclick.com

T.C. Londra Başkonsolosluğu ( Turkish Consulate General )
Rutland Lodge , Rutland Gardens Knightsbridge London SW7 1BW

Önemli telefonlar

Polis Acil : 999
Bilinmeyen no : 192
Bilinmeyen no Londra : 142
Bilinmeyen No Uluslararası : 153
UK Operatör Servisi :100
Uluslararası Operatör Servisi : 155

 


 

İLETİŞİM
 IES MERSİN OFİS
 IES ADANA OFİS
 IES İSTANBUL OFİS
Atatürk Cad. Erol Ap. No:104 33010 MERSİN / TURKEY Cemalpaşa Mahallesi Gazipaş a Bulvarı Mengi Apartmanı Kat:1 No:5 01120 – ADANA / TURKEY Fahrettin Kerim Gokay Caddesi Yıldız Ap. No: 108 Kat:1/5 FENERYOLU – KADIKÖY / İSTANBUL

Tel: +90(324) 238 76 77


Tel: +90(324) 238 34 27


Fax: +90(324) 238 14 80


info@ies-intervega.com


Tel: +90 (322) 457 91 13


Tel: +90 (322) 457 86 44


Fax:+90 (322) 457 79 41


adana@ies-intervega.com


Tel: +90 (216) 345 45 85


Tel: +90 (216) 346 46 43


Fax:+90 (216) 345 45 04


istanbul@ies-intervega.com

İletişim Formu