İRLANDA

Kuzeybatı Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Büyük Britanya Adası’nın batısındaki İrlanda Adası’nın yaklaşık altıda beşini kaplamaktadır. Kuzey doğusunda, Birleşik Krallığa bağlı olan Kuzey İrlanda ile komşu olan İrlanda’nın batısı Atlas Okyanusu doğusu İrlanda Denizi, güneydoğusu St. George Kanalı güneyi ise Kelt Denizi ile çevrilidir. Ülke, parlamenter demokrasi anayasal cumhuriyet ile yönetilmektedir. Ülke, 1 Ocak 1973’ten beri Avrupa Birliği üyesidir. İrlanda’da para birimi olarak Euro kullanılmaktadır.

Dil Eğitimi

İrlanda Gaelcesi ve İngilizce olmak üzere iki resmî dili vardır. İngilizceyi konuşanlar daha çoktur. İrlanda dili bütün okullarda mecburidir. İngilizce seviyeleri de İrlanda diline Nazaran oldukça İyidir. Onlarca farklı ülkeden öğrenci gelmesinin yanı sıra en çok dönemlere göre değişmekle birlikte İspanya, İtalya, Japonya, Güney Kore ve Brezilya’dan öğrenciler gelmektedir. Avrupa, Güney Amerika ülkeleri, Asya ve Arap ülkelerinden de birçok öğrenci öğrenim amacıyla gelmektedir. İrlanda son yıllarda ingilizce eğitimi için büyük yatırımlar yapmış ve ülke genel olarak gelen öğrencilere karşı misafirperver davranmaktadır.

Hava Durumu

İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Temmuz ayında elde edilen sıcaklıklar güneyde 16° ile kuzeyde 14° arasında değişir. Kışlar nispeten sıcak geçer ve sıcaklık Ocak ayında 4° ile 7° arasında değişir. Ülkeye hakim olan Atlas Okyanusu’ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış almasına neden olur. Yağışlar nedeniyle ülke oldukça ıslaktır. Çoğu günler sis tabakasıyla kaplıdır.

Kültür

İrlanda öncellikle İngiltere’deki yaşama çok benziyor tek farkı insanları biraz daha anlayışlı ve ekonomik olarak çok fazla sınıf ayırımı yoktur. Bazı yönlerden Amerika kültürü bazı yönlerden İngiltere kültürünü taşımaktadır.

Ekonomi

İrlanda ekonomisi tarıma ve endüstriye aynı derecede bağlıdır. Refah seviyesi yüksek olup, dünya devletleri arasında ilk on arasındadır. Ayrıca ülke düşük vergi oranları nedeniyle Google, Facebook, Apple ve Twitter gibi teknoloji şirketleri tarafından Avrupa üssü olarak kullanılmaktadır.

İrlanda’da yeme-içme, giyim gibi alışveriş ihtiyaçlarınız Türkiye’deki TL fiyatını Euro olarak düşünebilirsiniz. Konaklama, eğitim, sağlık vb. temel ihtiyaçlar ise orta seviyededir.

Ulaşım

İrlanda’da kara, hava, deniz, demiryolu ulaşım şekilleri kullanılmaktadır. Hava ulaşımı, İrlanda Hava Yolları ile sağlanır. Ada olduğu için birçok limanı vardır, deniz yolu ulaşımı oldukça aktiftir.

Sağlık Hizmetleri

İrlanda’da sağlık koşulları Batı Avrupa ile benzerlik göstermektedir. Ortalama yaşam süresi AB ortalamasının üzerindedir. Yapılan anketlerde kadınların % 83’ünün, erkeklerin % 86’sının sağlıklı olduğunu ifade ettiği belirtilmektedir.

 

İrlanda’nın ülke telefon kodu +353’tür.