Facebook
 
Twitter
Linkedin
Youtube
KONAKLAMA
KONAKLAMA

Yurt dışında eğitim göreceğiniz süreç için tercih ettiğiniz konaklama tipi ve bu organizasyonun planlanması hangi okulda, hangi şehirde eğitim göreceğiniz kadar önemlidir.

IES okulların sunduğu konaklama alternatiflerini; fiyat detayları, sunulan olanaklar, ihtiyaçlarınız ve alışkanlıklarınızla olan uyumuna göre değerlendirir ve size sunar.

Dikkat edilmesi gerekenler;

1)      Gitmek istediğiniz konaklama tipinin sizin için uygun olduğundan emin olunuz. Aile yanı konaklamada, yurtlarda, öğrenci evlerinde farklı kurallar yer almaktadır. Hangi kurallara uyum sağlayabileceğiniz veya sağlayamayacağınız konusunda danışmanınızla görüşüp sizi yönlendirmesini sağlayabilirsiniz.

2)      Özel istek ve tercihlerinizi; alerji gibi kronolojik rahatsızlıklarınız varsa bunları mutlaka dile getiriniz.

3)      Kalacağınız yerde gereken ekstra eşyalar (elektrikli aletler için priz dönüştürücüsü gibi) veya götürmenizi gerekli olmadığı eşyalar olacaksa; bunları danışmanınız size hatırlatacaktır. Ancak; siz de benzer sorularınız olduğunda çekinmeden danışınız.

4)      Konaklama rezervasyonunuzun yapılabilmesi için öncelikle gitmek istediğiniz okula yer uygunluğunun olup olmadığı danışılmaktadır. Bu nedenle istediği yerde kalmak isteyen bir öğrencinin en geç kayıtlarını okul başlangıç tarihinden 2 ay öncesinde yaptırmış olması daha sağlıklı olacaktır. Böylelikle okulunuz 2 ay sonrası için yerinizi ayarlamaya çalışacaktır.

 

 • Özellikle yabancı dil eğitimi alacak öğrenciler için çok tercih edilen konaklama şeklidir. Size ait bir odada kalabileceğiniz gibi odanızı başka bir öğrenci ile de paylaşabilirsiniz. Tüm okulların dikkat ettiği nokta ise bir aileye aynı ana dili konuşan iki öğrencinin yerleştirilmemesidir. (Bu durumun tek istisnası iki arkadaşın beraber konaklama taleplerini belirtmelidirler).

  Bazı konaklama tiplerinde belli öğünlerde yemeğiniz (sadece kahvaltı, kahvaltı ve akşam yemeği ya da tüm yemekler) ödediğiniz ücrete dahildir. Self-catering olarak adlandırılan konaklamada aile size yemek sağlamaz, ancak yiyeceklerinizi kendiniz alarak ailenin mutfağında pişerebilirsiniz. Eğer belli bir diyetiniz ya da alerjiniz varsa bunu kayıt esnasında acentenize bildirmelisiniz. Böylece aile durumdan haberdar olur ve size uygun yemekler sunar.

  Kaldığınız odada yatak, çalışma masası, uygun ışıklandırma ve ısıtma sistemi ve dolabınız bulunur. Çamaşırlarınız aile tarafından yıkanabilir veya belli bir ücretle çamaşırhane hizmetlerini kullanmanız gerekebilir. Bu tür detaylar genelde gittiğiniz okulun ailelerle yaptığı anlaşmalar neticesinde belirlenir. Odanızı düzenli tutmanız, mutfak, banyo gibi ortak mekanları kullandıktan sonra temiz bırakmanız sizden beklenenler arasındadır. Aile fertlerine ait herhangi bir eşyayı kullanmadan önce mutlaka izin almalı ve hasar vermeniz durumunda zararı ödemeyi teklif etmelisiniz.

  Uluslararası veya şehirlerarası aramalar için kesinlikle ailenin telefonunu kullanmamalısınız. Her ülkede kolayca temin edebileceğiniz telefon kartları size hem kolaylık sağlar hem de en ekonomik çözümdür. Bazı durumlarda aile şehir içi görüşmeleri süresi makul tutulmak kaydıyla kendi telefonlarından yapmanıza izin verir. Yakınlarınız sizi ev telefonundan arayabilirler. Aile yanı konaklama sırasında zaman zaman sorunlar yaşanabilir. Bu tür durumlar incelendiğinde genelde yanlış beklentiler içinde olan veya ailenin yaşam tarzına uyum sağlamayı reddeden öğrencilerin problem yaşadıkları görülür. Eğer öğrenci tamamen kendi alışkanlıklarını sürdürmeye çalışıyor ve geri kalan her şeyi “yanlış” olarak değerlendiriyorsa, mutlu olması oldukça zordur. Farklı ülkeler, farklı kültürler aynı zamanda farklı alışkanlıklar ve yaşam tarzları demektir. Kaldığınız ailenin alışkanlıkarı sizinkilerden değişik ise fazla eleştirici olmak yerine öğrenmeye, uyum sağlamaya, hatta ilk kez tattığınız yemeklerin tadını çıkarmaya, böylece geçirdiğiniz zamanın mümkün olduğunca verimli ve öğretici olmasını sağlamaya çalışmalısınız. Unutmayın ki bu farklılıkları öğrenmek de sizin eğitiminizin bir parçasıdır.

  Yurt tarzı konaklamada öğrenciler kampüs içinde veya özel yurtlarda, tek kişilik veya 2–3 kişilik odalarda kalır. Yurtlarda öğrenciler herhangi bir evin kurallarına bağlı olmadan daha bağımsız şekilde konaklayabilirler. Ancak pek çok yurtta yemek sağlanmadığı düşünülürse bu sistemin kendi sorumluluğunu üstlenebilecek, tek başına yaşayabilecek olgunluktaki öğrenciler için uygun olduğu ortaya çıkar. Pek çok okul yurdunda öğrenciler mutfak, banyo gibi mekanları ortak kullanırlar. Bu konaklama türünde göz önüne alınması gereken bir başka özellik de farklı ülkelerden yabancı dil öğrenmeye gelmiş öğrencilerle bir arada olunmasıdır. Örneğin İngiltere’de bir okul yurdunda kalıyorsanız, çevrenizde ana dili İngilizce olan kişilerden çok sizin gibi sınırlı İngilizce bilgisine sahip kişiler olacaktır. Eğer öğrenci çeşitli sosyal ortamlara katılmakta zorlanan bir kişiliğe sahipse yurtta kendisini yanlız hissetmesi gibi bir risk her zaman vardır.

  Pek çok okulda junior programları olarak adlandırılan 9–17 yaş grubuna hitap eden programlarda yurt konaklamaları “dormitory” olarak adlandırılan sistemde olur. Bir odada kalan öğrenci sayısı altıyı bulabilir ve bu yaş grubundaki öğrencilerin çoğunlukla tüm yemekleri okul tarafından karşılanır. Bu durumda tabii ki öğrenciler okulun belli disiplin kurallarına uymak zorundadır ve genellikle sıkı sayılabilecek bir denetim ortamı vardır.

IES’den tavsiyeler;

1)      Bazı öğrenciler farklı bir ülkenin yemeklerine kolay kolay uyum sağlayamayabilirler. IES’in tavsiyesi: Türkiye’nin dışına çıktığınız zaman alıştığınız lezzetleri hiçbir yerde bulamayabilirsiniz.  En iyisi değişik tatlara alışmaya ve bundan keyif almaya çalışmak ve aç kalmamak. :)

2)      Kültürel olarak çeşitliliğe açık olun.

3)      Yurtta, aile yanında, öğrenci evinde  nerede kalacaksanız oranın kurallarına uyunuz.

4)      Kendinizi, ailenizi ve ülkenizi bulunacağınız her yerde güzel temsil ediniz.

 

 


 

İLETİŞİM

 

 IES MERSİN OFİS
 IES ADANA OFİS
 IES İSTANBUL OFİS
Atatürk Cad. Erol Ap. No:104 33010 MERSİN / TURKEY Cemalpaşa Mahallesi Gazipaş a Bulvarı Mengi Apartmanı Kat:1 No:5 01120  ADANA / TURKEY Fahrettin Kerim Gokay Caddesi Yıldız Ap. No: 108 Kat:1/5 34724FENERYOLU – KADIKÖY / İSTANBUL

Tel: +90(324) 238 76 77


Tel: +90(324) 238 34 27


Fax: +90(324) 238 14 80


info@ies-intervega.com


Tel: +90 (322) 457 91 13


Tel: +90 (322) 457 86 44


Fax:+90 (322) 457 79 41


adana@ies-intervega.com


Tel: +90 (216) 345 45 85


Tel: +90 (216) 346 46 43


Fax:+90 (216) 345 45 04


istanbul@ies-intervega.com

İletişim Formu