Facebook
 
Twitter
Linkedin
Youtube
MALTA MALTA MALTA
MALTA


Akdeniz’in ortasında yer alan Malta stratejik konumu nedeni ile İlkçağdan bu yana birçok milletin istilasına uğramıştır. Uzun yıllar boyunca İngilizler tarafından da yönetilen Malta Adaları değişik milletlerin izlerini taşıyan karmaşık bir kültüre, mimariye, yaşam tarzına ve çok çeşitli tarihsel zenginliklere sahiptir.
Gozo, Comino ve Malta adalarından oluşan ülkenin başkenti Valletta’dır. Toplam nüfusu 400.000 civarında olup, para birimi ise Malta Lira’sıdır. Başkent Valetta’dan bütün adalara seferler düzenlenmektedir. Adalar arası ulaşım ise feribotlarla sağlanmaktadır.
1964 yılına kadar 180 yıl boyunca İngiliz Sömürgesi olan Malta’nın ikinci ana dilinin İngilizce olması ve adanın Avrupa’nın önemli merkezlerine yakınlığı bu ülkede İngilizce dil okullarının gelişmesini sağlamıştır. Malta’da öğrenciler bir yandan yabancı dil eğitimi görürken diğer yandan da tarihi ve turistik zenginliklerden içerisinde farklı ülkelerden gelen öğrenciler ile iletişim kurarak pratik yapma imkanına sahip olmaktadırlar. Özellikle yaz aylarında bu eğitim dönemi tatil havasında yaşanmaktadır.

Dil Eğitimi

Malta’daki dil okulları Malta Milli Eğitim Bakanlığı denetimi altındadır. Ayrıca bir çok dil okulu bir araya gelerek oluşturdukları FELTOM derneği üyesidir. Avrupalı öğrencilerin yoğunlukta bulunduğu adada diğer ülkelere göre daha ekonomik kurs seçenekleri bulunmaktadır. Tüm yıl boyunca süren programlar özellikle kış aylarında düşük sezon fiyat uygulamasından dolayı daha cazip hale gelmektedir. Yaz aylarında okullar yüksek sezon fiyatı uygulamaktadırlar.

 

 

GENEL BİLGİLER

Hava Durumu


Malta Adaları, yumuşak geçen kışları ve sıcak yaz sezonuyla sağlıklı bir iklime sahiptir. Soğuk rüzgarlar, kar, don ve sis Malta’da bilinmeyen terimlerdir. Nisandan sonra seyrek olmakla birlikte yazın neredeyse hiç rastlanmayan yağışlar en çok Eylül ile Nisan ayları arasında görülür.
Sıcaklık kış aylarında (Kasım – Nisan) ortalama 14.3°C, yaz aylarında (Mayıs- Ekim) ise ortalama olarak 32.6°C civarındadır. Malta adaları, sıcak yaz günleri ve gecelerinde denizden esen serin meltemlerle, Temmuz ayı ortalarından Eylül ayı ortalarına kadar devam eden sıcaklığın yüksek olduğu dönemlerde bile, nadiren aşırı sıcaklara maruz kalır.
İlginç bir not olarak ekleyelim: Adada hiç akarsu ve dağ bulunmuyor. Tarlaların çoğunluğu küçük ve az eğimlidir. Fakat yağış eksikliği ve ters arazi koşullarına rağmen tarım gelişmiştir.

Para birimi


Malta’nın para birimi Malta Lirası’dır (LM) ve ondalıklıdır. 1 Malta Lirası 100 sente ve her bir sent de 10 mile bölünmüştür.

 

Resmi Dil


Malta’ nın resmi dili Maltaca ve İngilizce’ dir. Maltalılar günlük yaşamlarında Maltaca konuşurlar. Bu Fenikece ve Arapça köklenli Sami dil ailesine dahil olan bir dildir. Uzaktan Arapça gibi duyulur. İngiliz hakimiyeti ve buna bağlı olarak İngilizce’ nin günümüzde diğer resmi dil olması, ülkedeki herkesin akıcı ve anlaşılır bir şekilde İngilizce konuşuyor olması Maltaca’ ya İngilizce’ den birçok sözcüğün geçmesine yol açmıştır. Bunun yanında İtalya’ ya yakın olunması nedeni ile İtalyan TV kanalları izlenir.

Resmi Tatiller
08 Aralık – Temiz düşünce Günü – (Immaculate Conception)
13 Aralık – Cumhuriyet Günü – (Republic Day)
25 Aralık – Noel – (Christmas Day)
01 Ocak – Yeni Yıl – (New Year’s Day)

Zaman Dilimi
Malta saati yaz ve kış saati uygulamalarının paralel olması nedeni ile Türkiye’ den yılın her döneminde bir saat geridir.

Bankalar, Döviz Alış & Satış
Bankalar normalde pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri 08:30 – 13:30 saatleri arası, cuma günleri 08:30 – 15:30 arası, cumartesi günleri ise 08:30 -12:00 arası açıktır. Bazı bankaların açılış saatleri bundan biraz daha uzun olabilir.

Malta Lirası (LM) ülkenin resmi para birimidir. Günlük dilde bu para birimini anlatmak için “Pound” sözcüğü kullanılır. 1 pound 100 cent’ e bölünür.

Malta’ da havaalanında, döviz bürolarında, bankalarda rahatlıkla döviz bozdurabilirsiniz.
Ayrıca mağazalar, restaurantlar ve oteller euro, dolar gibi konvertibilitesi yüksek diğer paraları kabul ederler.

Çok küçük dükkanlar haricinde her yerde kredi kartı ile ödeme yapabilir, kredi kartınız ile ülkede yaygın olarak bulunan ATM’ lerden para çekebilir, Valetta ve St.Julian’s ta bulunan döviz bozma otomatlarından günün her saati yararlanabilirsiniz.

Alışveriş saatleri:
Mağazalar Pazar hariç her gün 09:00 – 13:00 ve 16:00 – 19:00 saatleri arası açıktır. Diğer birçok Akdeniz ülkesinde olduğu gibi Malta’ da siesta uygulaması vardır. Turistik bölgelerde bulunan mağazalardan bazıları saat 22:00 civarına kadar açık olabilir.
Pazar günleri ve resmi tatillerde bütün mağazalar kapalı olur.

Eczaneler
Eczaneler adaların her tarafında yaygın olarak bulunmakta ve normal mağaza açılış saatlerine uygun olarak çalışmaktadır. Bunun haricindeki saatler için ise nöbet sistemi uygulanmakta olup nöbet çizelgesi Pazar gazetesinde İngilizce olara bulunmaktadır.
Sağlık Hizmetleri


Malta’ da sağlık hizmetleri mükemmel sayılabilecek bir düzen içinde sunulmaktadır. Hastaneler moderndir ve bölgesel ağ donanımlı sağlık merkezleri ile desteklenmektedir.

Vergi İadesi


Tek bir mağazadan her biri en az  25 Malta Lirası ya da daha fazla değerde ve toplamı en az 100 Malta Lirası değerinde ürün satın alırsanız ve alışverişinizi yaptığınız mağazada vergi iade formu doldurursanız bu imkandan faydalanabilirsiniz. Havaalanında check-in işleminden önce satın aldığınız ürünü belgeleri ile birlikte göstermeniz, formlarınızı onaylatmanız, gümrük geçişinden sonra ise onaylattığınız formu postaya atmanız gerekir. İşlemleriniz tamamlandıktan sonra vergi iadeniz kredi kartı hesabınıza havale edilir.
İletişim

Maltacom Malta’nın telekomünikasyon şirketidir. Madeni parayla çalışan (sarı renkli) telefon kulübelerinin yanı sıra (gümüş renkli) telefon kartı ile çalışan kulübeler de mevcuttur. Uluslararası arama kodu 00, Türkiye kodu 90, Malta kodu ise 356′dır. Malta’dan aramalarda 00 90 alan kodu ve telefon numarası çevrilir. Türkiye’den aramalarda ise 00 356 alan kodu olmadığı için doğrudan numara tuşlanır.
Malta’da Avrupa ve Avustralya’ya uyumlu ancak Amerika ve Kanada’ya uyumlu olmayan mobil telefon ağı kullanılır. Bu nedenle hattınızın yurt dışı görüşmelere açık olması koşuluyla kullanmanız mümkündür. Ancak Malta’ya gitmeden önce servis veren şirket ile görüşmenizi öneririz. Unutmayınız ki uluslararası görüşmeleriniz yüksek tarifeden ücretlendirilecektir.

Faydalı ve acil telefon numaraları


00356               Malta Uluslar arası arama kodu
112                   Acil servisler
1182                 Telefon / Adres Rehberi
1152                 Yurtdışı Santrali
195                   Uluslararası zaman öğrenme servisi
21249600        Uçuş sorgulama servisi
191/112           Polis
196/112           Ambulans
199/112           Yangın İhbar

 


 

İLETİŞİM
 IES MERSİN OFİS
 IES ADANA OFİS
 IES İSTANBUL OFİS
Atatürk Cad. Erol Ap. No:104 33010 MERSİN / TURKEY Cemalpaşa Mahallesi Gazipaş a Bulvarı Mengi Apartmanı Kat:1 No:5 01120 – ADANA / TURKEY Fahrettin Kerim Gokay Caddesi Yıldız Ap. No: 108 Kat:1/5 FENERYOLU – KADIKÖY / İSTANBUL

Tel: +90(324) 238 76 77


Tel: +90(324) 238 34 27


Fax: +90(324) 238 14 80


info@ies-intervega.com


Tel: +90 (322) 457 91 13


Tel: +90 (322) 457 86 44


Fax:+90 (322) 457 79 41


adana@ies-intervega.com


Tel: +90 (216) 345 45 85


Tel: +90 (216) 346 46 43


Fax:+90 (216) 345 45 04


istanbul@ies-intervega.com

İletişim Formu