MASTER PROGRAMI

Üniversite mezunu öğrencilerin, kendi alanlarında veya başka meslek alanlarında uzmanlaştıkları programlardır. İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya, Almanya gibi ülkelerde master eğitimi alabilirsiniz. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte yılda iki veya üç kez master eğitimine başlayabilirsiniz. İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkelerde genellikle eylül ve ocak aylarında, Avustralya da Mart ve Temmuz aylarında başlamaktadır.

 Master eğitim süreleri de ülkeden ülkeye değişmektedir. Ancak genel olarak İngiltere de 1 yıl, Kanada ve Amerika da 2 yıl, Avustralya da ise 1 veya 1,5 yıl sürmektedir.

Yurtdışındaki Bir üniversitede Master Yapmak İçin Giriş Koşulları;

*Aldığınız lisans eğitiminin transkripti (not dökümü)

*Dil yeterliliği (IELTS veya TOEFL gibi dünyaca ünlü sınavlar ile dil yeterliliğinizi göstermeniz gerekmektedir. Dil yeterliliği açısından master giriş koşulları okuldan okula değişmekle birlikte IELTS sınavından 9 üzerinden en az 6,5, TOEFL sınavından ise 120 üzerinden en az 79 puan almanız gerekmektedir. İstenilen puan elde edilemezse IES tarafından önce bir dil okuluna kaydınız yapılarak, master şartı kabulunuz sağlanabilmektedir.)

 *Mühendislik, mimarlık, güzel sanatlar gibi bölümlerde uluslararası öğrencilerden bazen GMAT, GRE gibi alan yeterlilik sınavları da istenebilmektedir.

Yurtdışında Master Yapmanın Faydaları

*Uluslararası bir kariyere sahip olmak,

*Dünyada geçerli ve YÖK onaylı bir diplomaya sahip olmak,

*İstediğiniz ülke ve şehirde, istediğiniz bölüm üzerine master eğitimi almak,

*Türkiye’de bulunan birçok üniversiteden daha cazip fiyatla okumak,

*Uluslar arası tecrübe kazanmak.

Kayıt ve Vize İşlemleri

-Kayıt için gerekli olan başvuru formu doldurulup üniversitenin istediği kayıt ücreti ödenerek üniversiteye müracaat edilir. Birden fazla üniversiteye başvuru yapmak mümkündür.

-Vize işlemleri ise; vize hazırlık ve form doldurma işlemleri IES tarafından ücretsi yapılmaktadır. Vize için IES’ten alınacak evrak listesi ile gerekli evraklar hazırlandıktan sonra vizeye başvurulur.

MBA (MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATON) PROGRAMLARI

Her geçen zaman daha da globalleşmekte olan dünyada rekabetin artmasıyla birlikte kariyerinde farklılık yaratmak isteyen üniversite mezunları ya da çalışanlar MBA (Master of Business Administration) yapmaya yönelmektedirler.

Bu programa lisans eğitimini tamamlamış öğrenciler veya yönetim kademesinde olmayı hedefleyen çalışanlar başvuru yapabilirler. Üniversiteler ya da Kolejler MBA için yüksek bir akademik başarı, İngilizce seviyesini gösteren IELTS-TOEFL gibi sınav sonuçlarını, iş deneyimleri ve referansları, bazı üniversiteler de bunlara ek olarak GMAT (Graduate Management Admission Test ) notunu gerekli bulurlar. Bu gereklilikler sağlandıktan sonra çeşitli işletme dallarında yüksek lisansınızı tamamlayabilirsiniz. Örneğin; pazarlama, organizasyon davranışları, enformasyon yönetimi, genel işletme ve insan kaynakları gibi programları tercih edebilirsiniz.

MBA yapabilmek için kabul koşulları şöyledir;

*%75 başarı göstermiş lisans diploması veya yüksek lisans diploması,diğer deyişle; not ortalamanız 4 üzerinden en az 2,5 olmalıdır.

*İş deneyiminizi gösteren belgeler (özenle hazırlanmış olmalıdır)

*2 adet akademik referans

*TOEFL IBT en az 80, TOEFL en az 550 veya IELTS  en az 6,0

*GMAT testi sonucu (Bazı üniversiteler için sadece TOEFL belgeleri yeterli olabilir.)

*Niyet mektubu veya araştırma yapacak öğrenciler için araştırma önerisi hazırlanmalıdır.

MBA yüksek lisansı süreleri her ülke için farklılık gösterir. Bu süre İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda  için 1-1,5 yıl iken Amerika ve  Kanada’da program süresi  2 yıldır. Avrupa ülkelerinde ise genellikle 1 yıllık bir sürede MBA eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

İş hayatındaki zaman probleminden dolayı her geçen gün eğitim için yeni alternatifler ortaya çıkmaktadır. Örneğin MBA yapmak isteyen fakat iş hayatındaki yoğunluktan şikayet eden çalışanlar için internet üzerinden eğitim alabilme şansları vardır. Fakat bu programlar henüz Türkiye’de YÖK tarafından denkliği sağlanamamıştır.

Yüksek lisans programları içerisinde en yüksek maliyete sahip olan MBA eğitiminin yıllık eğitim maliyetleri ülkelere göre şöyledir; – İngiltere yıllık 7500-18000 Sterlin

– Amerika yıllık 8000- 45000 Dolar

– Kanada yıllık 8000-35000 Kanada Doları

– Avustralya yıllık 12000- 28000 Avustralya Doları olarak değişmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.