Facebook
 
Twitter
Linkedin
Youtube
Sıkça Sorulan Sorular
 1. Beni havaalanında karşılayacak kişi ile buluşamazsam ne yapmalıyım?
 2. Eğitim aldığım ülkede eğitiminden sonra kalabilir miyim?
 3. Erken Kayıt Olmak Neden Çok Önemlidir?
 4. Eşim ve çocuklarımla beraber yurtdışına eğitime gidebilir miyim?
 5. Hangi ülkeye gitmeliyim?
 6. İlk gittiğimde beni kim karşılayacak?
 7. Ne kadar danışmanlık ücreti alıyorsunuz?
 8. Ne kadar süre de vize alabilirim?
 9. Ne kadar süre dil eğitimi almalıyım?
 10. Neden yurtdışında dil eğitimi almalıyım?
 11. Nerede kalabilirim?
 12. Pasaport nasıl alabilirim?
 13. Pasaportumu yurtdışında uzatabilir miyim ?
 14. Vize garanti midir?
 15. Vize işlemlerini siz mi yapıyorsunuz?
 16. Yurtdışında hangi okullar YÖK denkliği sağlamaktadır?
 17. Yurtdışında öğrencilere çalışma izni var mı?
Beni havaalanında karşılayacak kişi ile buluşamazsam ne yapmalıyım?
Havaalanı karşılama teyit yazınızda acil durumlarda irtibat kurulacak telefon numarası bulunmaktadır, ancak bu numarayı aramadan önce havaalanında bulunan danışma bürosuna giderseniz sizin için taksi görevlisini anons edeceklerdir.

Top ↑

Eğitim aldığım ülkede eğitiminden sonra kalabilir miyim?
Bütün ülkeler için eğer bir işveren sizin sponsorunuz ise çalışma ve oturma izni için başvuru yapabilirsiniz ancak aşağıdaki durumlar da işveren sponsorluğuna ihtiyaç yoktur. Amerika; en az bir yıl süren akademik bir eğitimden sonra 12 ile 29 ay arasında değişen çalışma izni alınabilir. Avustralya; En az 2 yıl süren akademik (belli bölümler ile sınırlı) bir eğitimden sonra 18 ay çalışma izni alınabilir, ayrıca göçmelik programı vardır. Kanada; Akademik bir eğitimden sonra eğitim süresini ve 3 yılı geçemeyecek bir süre kadar çalışma izni alınabilir, ayrıca göçmelik programı vardır.

Top ↑

Erken Kayıt Olmak Neden Çok Önemlidir?
Kayıt kabul işlemlerinin sonuçlanması, vize başvuru evraklarının hazırlanması ve vize başvuru işlemleri belli bir süreyi kapsamaktadır.

Programa erken kayıt olmak; işlemlerinizin çok daha sağlıklı yürümesine olanak sağlar.

 

YAZ OKULLARI & YAZ KAMPLARI programlarına gösterilen yoğun ilgi, okul kontenjanlarının çok erken tarihlerde dolmasına neden olabilmektedir.

Programa erken kayıt olmak; okul kontenjanları ile ilgili sıkıntı yaşamadan, işlemlerinizin başlatılmasına olanak sağlar.

 

Özellikle yaz döneminde, yurtdışı seyahatlerine ilginin artması; uçak bileti temininde ve fiyatlarında ciddi sıkıntılar yaratmaktadır. Yaşanan bu sıkıntıya paralel olarak havayolu şirketleri uçak biletlerini erken tarihlerde satabilmek için, giderek artan bir fiyat politikası uygulamaktadır.

Programa erken kayıt olmak; uçak biletinizi sıkıntı yaşamadan, ekonomik bir şekilde temin edebilmenize olanak sağlar.

Top ↑

Eşim ve çocuklarımla beraber yurtdışına eğitime gidebilir miyim?
Eş ve çocuklar öğrencinin beraberinde seyahat edilebilir, bunun için ülkelere göre değişen özel şartlar bulunmaktadır.

Top ↑

Hangi ülkeye gitmeliyim?
Her ülke nitelikleri bakımından diğerlerinden farklılık gostermektedir. Maliyet, mesafe, vize şartları, çalışma izinleri, iklim şartları gibi özeliklerine bakarak bir danışman aracılığı ile karar vermenizde fayda vardır. Burada önemli olan sizin beklentilerinize uygun ülkenin seçilmesidir. İngilizce konuşulan ülkeler arasında ilgili özellikleri bakımından önce çıkanlar şöyle sıralanabilir, mesafe; İngiltere ve Malta, iklim şartları; Malta, Avustralya, Amerika, Yeni Zellanda ülke yapısı; Amerika, Kanada, Avustralya,  çalışma izni ve sosyal hayat; Avustralya ve Kanada.

Top ↑

İlk gittiğimde beni kim karşılayacak?
Okulların havaalanı transfer servisleri bulunmaktadır, danışmanınızdan istemeniz durumunda size havaalanı transfer servisi ayarlayacak ve konaklayacağınız yere taksi transferi ile ulaşmanızı teyit eden yazıyı size verecektir.

Top ↑

Ne kadar danışmanlık ücreti alıyorsunuz?
IES Yurtdışı Eğitim olarak; temsilcisi olduğumuz okullardan hiçbir danışmanlık ya da servis ücreti alınmamaktadır.

Top ↑

Ne kadar süre de vize alabilirim?
 • İngiltere; vize başvurusunun neticelenme süresi 10-15 iş günü arasında değişmektedir, gerçek vize alma süreleri konsolosluğun web sitesinden takip edilebilmektedir;  http://www.ukvisas.gov.uk/en/howtoapply/processingtimes
 • Amerika vize başvurusunun neticelenme süresi genellikle 2-3 iş günü sürmektedir, ancak Amerikan konsolosluğundan vize başvurusu için randevu verilen tarihler yoğun dönemlerde 30-40 gün sonrasına olabilmektedir. 0 212 340 44 44 nolu telefonu arayarak alınabilecek vize randevu tarihi öğrenilebilir.
 •  Avustralya; vize başvurusunun neticelenme süresi dil kursu vizeleri için 4-12 hafta arasında, lisans ve yüksek lisans programlarının vizeleri ise 4-6 hafta sürmektedir.
 • Kanada; vize başvurusunun neticelenme süresi 4-6 hafta arasında sürebilmektedir.

Top ↑

Ne kadar süre dil eğitimi almalıyım?
Ne kadar süre dil eğitimi alacağınız aslında mevcut alt yapınıza ve hedeflediğiniz dil seviyesine bağlıdır. İngilizce de bulunan geleneksel 6 kuru tamamlamak için ortalama kur başına 6 hafta gerekmektedir. Kur atlama süreleri ilk ve son kurlar için daha uzun iken orta seviyedeki (intermediate – pre ve upper dahil) kurlar için daha kısa olmaktadır.

Top ↑

Neden yurtdışında dil eğitimi almalıyım?
Bir dili doğru ve hızlı öğrenmenin en kolay yolu, o dilin konuşulduğu ülkede öğrenmektir. İngiltere, Amerika ve Kanada  vb. ülkelerde  İngilizce programları okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinizi geliştirecek şekilde düzenlenmiştir. Genel İngilizce kursları haftada 15 - 20 ders, yoğun İngilizce kursları ise haftada 25 - 30 ders olarak aranje edilmiştir.

Top ↑

Nerede kalabilirim?
Aile yanı, yurt, öğrenci evi, otel konaklama seçenekleri arasındadır.

Top ↑

Pasaport nasıl alabilirim?
http://epasaport.gov.tr/  sitesinde randevu aldıktan sonra nüfus cüzdanının aslı (TC Kimlik numaralı), - Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet beyaz fonlu biyometrik vesikalı fotoğraf (yurtdışı başvurular için 1 adet yeterlidir),  Varsa daha önceden alınmış pasaportlar ve Pasaport cüzdan bedelinin ve harcın yatırıldığına dair dekont ile randevu tarihinde vize başvurusu yapılabilir.

Top ↑

Pasaportumu yurtdışında uzatabilir miyim ?
Pasaportunuz TC büyükelçilik ve konsolosluklarında uzatabilirsiniz

Top ↑

Vize garanti midir?
Vize başvurusunun nasıl sonuçlanacağını önceden kesin olarak bilmek mümkün değildir, danışmanlarımız size ;  ülkelerin sizden talep ettiği koşullar ve kurallarla ilgili bilgi verecektir.

Top ↑

Vize işlemlerini siz mi yapıyorsunuz?
Bütün ülkeler için; hem gerekli vize evraklarının listesinin verilmesi  hem de vize formlarının doldurulmasında yardımcı oluyoruz. Ayrıca Kanada ve Avustralya vb. ülkelerde - öğrencinin bizzat vize görüşmesine veya başvurusuna gitme zorunlu olmadığı durumlarda-  başvuruları sizin adınıza IES Yurtdışı Eğitim yapmaktadır.

Top ↑

Yurtdışında hangi okullar YÖK denkliği sağlamaktadır?
YÖK'ün kararlarının sıklıkla değişmesi muhtemel olması nedeniyle buna kesin bir yanıt vermek doğru olmayacaktır. YÖK denkliği ve gerekli işlemler için YÖK'e danışmanız daha sağlıklı olacaktır.

 

Mail adresi: http://www.yok.gov.tr/component/option,com_frontpage/Itemid,1/

 

Telefon: 90 (312) 298 70 00
Fax: 90 (312) 266 47 59
Adres:
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı
06539 Bilkent
Ankara-Türkiye

Top ↑

Yurtdışında öğrencilere çalışma izni var mı?
 • Amerika; Sadece min. 1 yıl akademik ( universite, master, diploma,vb. ) eğitim alan  öğrencilerin kampus icinde haftada 20 saat ile sınırlı bir çalışma izni bulunmaktadır. Bu çalışma saatine ek olarak az once belirtilen akademik eğitimlerden herhangi birini tamamlayan öğrencilerin ise Amerika’da  1 yıl OPT yani yasal çalışma hakkı olur.
 • İngiltere; TIER 4 vizesi ile  akademik bir programa katılan öğrencilere haftada 10 saat ile sınırlı bir çalışma izni bulunmaktadır.
 • Avustralya; bütün öğrencilere eğitim süresince  haftada 20 saat ile sınırı tatil dönemlerinde ise sınırsız  bir çalışma izni bulunmaktadır.
 • Kanada; dil eğitimi almak isteyen öğrenciler study permit vizesine sahip ise ve çalışma izni için başvurup gerekli onayı alan öğrencilerin ister dil eğitimi alırken isterse dil eğitimini tamamladıktan sonra çalışma hakkı vardır. Ayrıca  akademik eğitim ( universite, master, diploma,vb. ) alan  öğrenciler eğitim sırasında kampus dışında çalışabiliriler, kampus içerisinde çalışma izni ayrıca bulunmaktadır.
 • Malta; Öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır.
 • Almanya; eyaletten eyalete farklılık gösteren çalışma izinleri bulunmaktadır.

Top ↑

 


 

İLETİŞİM
 IES MERSİN OFİS
 IES ADANA OFİS
 IES İSTANBUL OFİS
Atatürk Cad. Erol Ap. No:104 33010 MERSİN / TURKEY Cemalpaşa Mahallesi Gazipaş a Bulvarı Mengi Apartmanı Kat:1 No:5 01120 – ADANA / TURKEY Fahrettin Kerim Gokay Caddesi Yıldız Ap. No: 108 Kat:1/5 FENERYOLU – KADIKÖY / İSTANBUL

Tel: +90(324) 238 76 77


Tel: +90(324) 238 34 27


Fax: +90(324) 238 14 80


info@ies-intervega.com


Tel: +90 (322) 457 91 13


Tel: +90 (322) 457 86 44


Fax:+90 (322) 457 79 41


adana@ies-intervega.com


Tel: +90 (216) 345 45 85


Tel: +90 (216) 346 46 43


Fax:+90 (216) 345 45 04


istanbul@ies-intervega.com

İletişim Formu