Facebook
 
Twitter
Linkedin
Youtube
Ülkeler
  1. AMERİKA
  2. AVUSTRALYA
  3. Hamburg – ALMANYA
  4. İNGİLTERE
  5. İSPANYA
  6. KANADA
  7. MALTA
AMERİKA

Amerika Birleşik Devletleri 51 eyaletten oluşan Amerika kıtasının kuzeyinde bulunan bir ülkedir. Ülkede farklı etnik guruplardan gelen göçmenlerin oluşturduğu bir kültür mozaiği mevcuttur. Ayrıca pek çok insan Amerika’ya göçmenlik ve vatandaşlık başvurusunda bulunmaktadır. Ülkede 3000′in üzerinde yüksek öğretim kurumu faaliyet göstermekte olup 550.000′i aşkın yabancı öğrenci eğitim görmektedir. Ülkede resmi ve en çok kullanılan dil İngilizce, ikinci en sık kullanılan dil ise İspanyolcadır. Amerikan İngilizcesinde eyaletlere bağlı aksan değişiklikleri görülebili

Dil Eğitimi

Amerika’da dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere dil eğitimi veren 500 den fazla kuruluş bulunmaktadır. Dil eğitimi üniversite veya kolejlere bağlı İngilizce dil eğitim departmanlarının yanı sıra üniversite veya kolej kampuslarında bulunan özel dil kurslarında verilmektedir. Dil okullarında genellikle 3 çeşit dil eğitim programı mevcuttur. Yoğun İngilizce programları ( Intensive English Programs- IEP), Yarı yoğun İngilizce programları (Semi Intensive English Programs ), Amerika’da üniversite veya kolej okumak isteyen öğrencilere yönelik hazırlık programları.

Uluslararası Organizasyonda Staj: Uluslarası tanınan bir organizasyondan staj için teklif alan F-1 vizeli öğrenci izin için başvuru yapabilir. Öğrencinin söz konusu organizasyondan teklif edilen işin organizasyon bünyesinde olduğuna dair yazılı teyit alması gerekir. Öğrencinin formlar ile birlikte izin için gerekli ücreti ödeyerek başvuru yapması gerekir.

Uygulama Stajı: F-1 vizeli öğrenciye 1 akademik yıl boyunca full time kolej, üniversite veya konservatuarda kayıtlı olmak koşuluyla mesleki staj izni verilebilir. Bu uygulama aynı zamanda Amerika’da 1 akademik yıl eğitim görmüş daha sonra yurtdışında eğitime kayıt olmuş öğrencileri de kapsamaktadır. Bu koşullarda öğrenciye 12 ay staj yapma hakkı verilir. Dil eğitimi alan öğrencilerin staj yapma hakkı yoktur. 2 tür uygulama stajı vardır.

• Müfredatla İlgili Uygulama Stajı: F-1 öğrencisine okul tarafından eğitiminin bir parçası olarak staj yapma hakkı verilebilir. Bu tür staj okulun anlaşmalı olduğu kuruluşlar tarafından teklif edilir. 1 yıl veya daha fazla uygulama stajı yapmış öğrenciler eğitimlerinin bitiminde staj yapamazlar. Bunun tek istisnası öğrencinin derhal staj uygulamasına katılmasını öngören bir programa kayıtlı olması durumunda geçerlidir. Öğrenci staj uygulaması için okula başvuru yapmalıdır. SEVIS sisteme bağlı bir okulda öğrenim görüyorsa okul sistem üzerinde staj ile ilgili bilgileri kayıt eder ve SEVIS I-20 formunun çalışma ile ilgili sayfalarını öğrenciye verir. Öğrenci okulun stajı kabul etmesinin ardından staja başlayabilir.

• İsteğe Bağlı Uygulama Stajı: Öğrenci eğitim gördüğü konu ile ilgili geçici olarak staj yapmak üzere aşağıdaki koşullarda izin için başvurabilir. Staj süresi 12 ayı geçemez. Stajın 1 akademik yıl eğitimin tamamlanmasından sonra başlaması koşuluyla öğrenci eğitime kayıt olduğu tarihten maksimum 90 gün öncesinde staj için başvurabilir.

1. Okulun tatil olduğu dönemlerde öğrenci halen daha kayıtlı ise veya gelecek dönem için kayıt yaptıracaksa,

2. Okulun açık olduğu dönemlerde staj uygulamasının haftada 20 saati aşmaması koşuluyla,

3. Lisans eğitiminin veya öğrenci master, doktora programına kayıtlı ise tez veya benzeri ödevin tamamlanması durumunda ( öğrencinin eğitiminin bitiminden önce staj için başvurması gerekir ve eğitiminin bitimden itibaren 14 ay içinde isteğe bağlı uygulama stajını tamamlamalıdır).

4. Müfredatla ilgili staj başvurusundaki uygulama isteğe bağlı staj için de geçerlidir. Ancak öğrencinin okuldan onay aldıktan sonra formlar, gerekli ücret ve okul belgeleri ile birlikte INS’ e başvurması gerekir. INS onayı olmadan staja başlayamaz.

 

GENEL BİLGİLER:

Hava Durumu

Ülkenin kuzey bölümünde dört mevsim görülür. Kışlar kuzey ve orta bölgelerde oldukça sert geçer. Yazlar ise sıcak ve nemlidir.Güney bölgelerde çöl iklimi hakimdir.Sonbaharda ise zaman zaman yağış görülebilir. Para Amerika’nın para birimi Amerikan Doları ($) olup, 1 $ 100 sent eder. Madeni paralar 5,10, 25 sent ve 1 $’ dır . Kağıt paralar ise 1, 5,10,20,50,100 ,500 ,1000 $’ dır.

Banka Amerika’da vadesiz hesap (çek hesabı) açtırarak hesabınızdan ATM kartınızla para çekebilir veya ödemelerinizi bankadan alacağınız çek defteri ile yapabilirsiniz. Banka hesabı açtırmadan evvel banka hesabınızın Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) tarafından sigortalı olmasına dikkat ediniz. FDIC mevduat sahiplerini bankadan kaynaklanan sebeplerle oluşacak kayıplara karşı koruyan bir kuruluştur. Bazı bankalar her işlem için yazdığınız her çek veya ATM’den çektiğiniz her para için belirli bir ücret alırlar. Çoğunlukla tüm ATM’ lerden para çekebilmekle (bu durumda bankanız daha fazla masraf alacaktır) beraber sadece kendi bankanızın ATM’sine para yatırabilirsiniz. Sağlık Hizmetleri Amerika’da sosyal sağlık sistemi mevcut değildir. Kaliteli sağlık hizmetleri ülke genelinde sunulmakla birlikte pahalıdır. Bu nedenle Amerika’da eğitim görecek öğrencilere sağlık sigortası yaptırmaları önerilir. Okul kampüslerinin çoğunda basit rahatsızlıkların tedavisi için revir bulunmakta ve pahalı olmayan bir hizmet vermektedir. İletişim Amerika’da telefon görüşmelerinde bozuk para ile çalışan telefonların yanı sıra özel telefon kartları ve kredi kartları kullanımı da oldukça yaygındır. Türkiye’den uluslararası arama kodu 00 , Türkiye kodu 90, Amerika kodu ise 1′dir.Türkiye’den aramalarda 001 ; Amerika’dan aramalarda 011 90’dan sonra alan kodu daha sonra ise telefon numarası çevrilir. Alan kodunun başına gelen 0 yurt dışı aramalarda tuşlanmaz.

Ehliyet Amerika’da uluslararası ehliyetinizi 1 yıl kullanabilirsiniz. Daha sonra araba kullanabilmek için geçerli bir Amerikan ehliyetine ihtiyacınız vardır.

 

ÖNEMLİ TELEFONLAR

Acil: 911

Faydalı Telefonlar Washington Büyükelçiliği

2525 Massachusetts Avenue N.W. Washington D.C. 20008, USA Tel : 202 612 6700 Fax : 202 612 6744 E-Mail : tcwash.cons@erols.com

New York Başkonsolosluğu

821 United Nations Plaza 5th Floor, New York, NY 10017, USA Tel : 212 949 0160 Fax : 212 983 1293 E-Mail : tcbkny@broadviewnet.net

Chicago Konsolosluğu

360 North Michigan Avenue Suite 1405, Chicago, IL 60601-3858, USA Tel : 312 263 0644 Ext. 28, -312 263 1295 Fax : 312 263 1449 E-Mail : chicago@trconsulate.org

Los Angeles Konsolosluğu

4801 Wilshire Blvd. Suit 310, Los Angeles, CA 90010, USA Tel : 323 937 0118 Fax : 213 932 0061 E-Mail : turkcgla@pacbell.net

Houston Konsolosluğu

1990 Post Oak Blvd. 1300, Houston, TX 77056-3813, USA Tel : 713 622 5849 -622-03224 -622 3205 Fax : 713 623 6639 E-Mail : turcon@ix.netcom.com

Top ↑

AVUSTRALYA
Dünyanın en büyük adası olarak adlandırabileceğimiz Avustralya, 19 milyon civarında olan nüfusu ve dünyanın dört bir yanından gelen göçmenler ile zengin kültür mozaiğine sahip bir toplum haline gelmiştir. Avustralya dünyada en yüksek hayat standardına sahip olan ülkelerden birisidir. Ada Pasifik ve Hint Okyanuslarını birbirinden ayıran doğal konumu ile ortası tamamen çöl, kuzeyi tropik, güneyi ise subtropik ve ılıman bir iklime sahiptir. Avustralya 6 eyaletten ve 2 büyük bölgeden oluşur. Nüfusun yalnızca %1,5’luk bölümünü yerlilerin (Aboriginler) oluşturduğu ülkede toplam nüfusun %70′i 10 büyük şehirde toplanmıştır. Melbourne, Sydney, Brisbane ve Perth öğrencilerin tercih ettiği şehirlerin başında gelir.

Dil Eğitimi

Dil eğitimi yüksek standartlarda eğitim sunan ELICOS (English Language Intensive Courses For Overseas Students) merkezlerinin yanı sıra özel dil okullarında ve birçok üniversitenin kendi dil kurumlarında verilmektedir. Sayıları 100 civarında olan ELICOS merkezlerinin nitelikleri ve eğitim standartları Ulusal ELICOS Accreditation Scheme (NEAS) tarafından denetlenmektedir. NEAS tarafından onaylanan ELICOS merkezlerinin Avustralya kanunlarına göre yasal otoritelerce tescil edilmesi gerekmektedir. Avustralya kanunları yabancı öğrencilere sunulan kursların yüksek standartta olmasını temin etmek amacıyla NEAS tarafından tanınmayan bir dil okulunun çalışmasına izin vermemektedir.

Avustralya’da dil eğitimi öğrencilere;
1. Amerika ve İngiltere ile kıyaslandığında %25-30 oranında daha ekonomik koşullarda eğitim,
2. Suç ve politik huzursuzluğun en düşük düzeyde olduğu güvenli bir ortam,
3. Eğitim süresi boyunca çalışma,
4. Uluslararası diploma olanakları sunmaktadır.

Avustralya’da İngilizce eğitim süresi en fazla 50 hafta olup, haftalık ders saati seçenekleri 20, 25 ve 30 olarak sunulmaktadır. Kurslara katılım yıl boyunca mümkündür.

Sağlık Hizmetleri

Yabancı öğrencilerin Avustralya’ya gelmeden önce Yabancı Öğrenci Sağlık Sigortasına(Overseas Student Health Cover – OSHC) kayıtlarını yaptırmaları yasal bir zorunluluktur. Sözkonusu sigorta Avustralya’nın ulusal sağlık programı Medicare tarafından sağlanan bir sigortadır. Sigorta kaydınız eğitim göreceğiniz okul tarafından organize edilir ve okul ücreti ile birlikte ödemesinin yapılması gerekmektedir. OSCH’nin yıllık ortalama prim bedeli kişi başına US$175′dır.

OSHC öğrencilerin (ve onlara eşlik eden eşlerinin ve 18 yaşından küçük çocuklarının) ;

• Muayene ücretlerinde %85 (hastanelerde %100) civarında bir indirimi,
• Devlet hastanelerinde muayenelerini,
• Acil ambulansla taşınmalarını,
• Reçetede yazılan ilaç masraflarının karşılanmasını kapsamaktadır.

Söz konusu sağlık sigortası Avustralya’da bulunulan ilk 18 aydan önce varolan sağlık sorunlarının tedavisi, psikoterapi, diş hastalıkları ve Avustralya’da bulunulan ilk 9 ayda ortaya çıkan doğumla ilgili herhangi bir rahatsızlığı kapsamaz. OSCH Avustralya’da kaldığınız süre boyunca zorunlu olup, OSCH üyeliğinizi devam ettirmemeniz göçmen bürosuna bildirilecek bu da vizeniz ile ilgili problem yaratacaktır.

GENEL BİLGİLER

Hava Durumu

Avustralya her mevsim ziyaret için uygundur. Yaz aylarında ortalama sıcaklı 15-35 °C iken; kış aylarında 0-15°c arasında değişir. Çöl iklimi hâkim olduğu için gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farkı fazladır.

Para

Avustralya’nın para birimi Avustralya Doları’dır. Bozuk paralar 5, 10, 20, 50 cent; 1, 2 Dolar olup; kağıt paralar ise 5,10, 20, 50 ve AUD şeklindedir. 5.000 Doların üzerinde para giriş ve çıkışları havaalanlarında yetkili makamlara bildirilmelidir.

İletişim

Avustralya’da telefon şebekesi iki büyük şirkete; TELSTRA ve OPTUS’ a aittir. Telefon kulübelerinden bozuk para, telefon kartı veya uluslararası kullanıma açık kredi kartınız ile (kredi kartlı telefonlardan) konuşmanız mümkündür. TELSTRA şirketine ait telefonlardan yapılan şehir içi telefon görüşmeleri için süre kısıtlaması olmaksızın standart bir ücret ödenir. Telefon kulübelerinde bulunan telefonlar farklı renklerde olup, kırmızı renkli telefonlardan sadece şehir içi konuşmalar yapılmaktadır.

Uluslararası arama kodu 00, Türkiye kodu 90, Avustralya kodu 61′dir.Türkiye’den aramalarda 00 61 ; Avustralya’dan aramalarda 00 90 dan sonra alan kodu daha sonra ise telefon numarası çevrilir. Alan kodunun başına gelen 0 yurt dışı aramalarda tuşlanmaz.

Ulaşım

Şehir içi/ dışı taşımacılıkta taksi ve toplu taşım araçları olarak; tramvay otobüs, tren, vapur ve uçak kullanılmakta olup bilet fiyatları hangi bölgede ve ne kadar mesafede yolculuk yapacağınıza bağlı olarak değişmektedir.

Ehliyet

Avustralya’da taşıt trafiği soldan akar 21 yaşından büyük olup, geçerli bir sürücü belgesine sahip öğrenciler araba kiralayabilir ve kullanabilirler. Türkiye’den almış olduğunuz ehliyetiniz ile araba kullanabilmekle beraber ehliyetinizin onaylı tercümesini yanımızda taşımanız gerekmektedir.

Elektrik

Elektrikli aletler için fiş girişleri üçlüdür. Bu nedenle Türkiye’de kullanılan elektrikli aletlerin fiş girişlerine adaptör almak gereklidir. Bu adaptörleri Avustralya’da büyük marketlerde bulabilirsiniz.

Güvenlik

Avustralya öğrencilere suç ve politik huzursuzluğun en düşük düzeyde olduğu güvenli bir ortam sağlamaktadır.

Önemli telefonlar

Avustralya – Polis Acil: 000

Faydalı Telefonlar

Avustralya Türk Büyükelçiliği (Turkish Embassy)
60 Mugga Way , Red Hill A.C.T 2603 Canberra – Australia
Tel  : 061 2 629 502 27 -629 502 28

Top ↑

Hamburg – ALMANYA
Hamburg, ortalama 2 milyon nüfusuyla, Berlin’den sonra Almanya’nın ikinci büyük kentidir. Avrupa Birliği’ndeki 6. Büyük metropoldür. Ayrıca Hamburg, Almanya’nın en büyük limanına ev sahipliği yaparak, Almanya’nın dünyaya açılan kapısını oluşturmaktadır. Yer olarak şehir, Almanya’nın kuzeyinde, Elbe Nehri’nin kıyısındadır. Şehrin içinden birçok nehir geçtiğinden ve irili ufaklı köprüleri olduğundan Almanya’nın Venedik’i olarak tanımlanmaktadır. Hamburg’dan Elbe’nin haricinde Alster, Bille, Düpenau, Eilbek, Este, Flottbek, Isebek, Kollau, Osterbek ve Wandse nehirleride geçmektedir. Denize yakın bir konumda bulunmasının etkisinden dolayı iklimi nispeten diğer kuzey kentlerine göre ılımandır. En sıcak ayı olan temmuzda hava sıcaklığı ortalama 25 °C civarındadır.

Ekonomisi açısından Hamburg, kuzey Almanya’nın en büyük sanayi kentidir. Uçak üretimi açısından dünyanın en büyük 3. Kentidir.

Eğitim açısından değerlendirildiğinde, Almanya’nın ilk özel Hukuk yüksekokulu Bucerius Law School Hamburg’ta kurulmuştur. Hamburg Teknik Üniversitesi, Hafen-City Üniversitesi ve Hamburg Fachhochschule üniversiteleri de Hamburg’ta yer almaktadır. Ayrıca Almanca öğrenmek isteyen pek çok uluslar arası öğrenci, canlı atmosferi yüksek bir şehir olduğundan Hamburg’u tercih etmektedir. Bu nedenle şehirde birçok dil okulu bulmak mümkündür.

Hamburg’ta yapılabilecek en güzel şey, güzel havalarda yürüyerek gezmektir. Şehir düz olarak konumlanmıştır ve gezilebilecek birçok park bulunmaktadır. Ayrıca Binnen ve Aussenalster göllerinde turistik tekne turları yapılmaktadır.

 

Kentteki başlıca müzeler ve görülmesi gereken yerler:

Fischmarkt; balık pazarı

HafenCity; liman

Speicherstadt

Miniatur Wunderland

Planetarium

Hafenmuseum; Liman Müzesi

Museum der Arbeit; İş Müzesi

Das Feuerschiff; Eski Yangın Söndürme Gemisi

Museum der Arbeit; Hamburg’un Sanayi Devrimi Yılları ile ilgili Müze

Hamburger Kunsthalle; Sanat Müzesi

Erotic Art Museum; Erotik Sanatlar Müzesi

Deutsches Zollmuseum; Gümrük Müzesi

HSV Museum; HSV Hamburg Futbol Takımının Müzesi

Museum für Hamburgische Museum; Hamburg Müzesi

Hamburg Tren Terminali

Top ↑

İNGİLTERE
İngiltere olarak bilinen ülke İngiltere (England), İskoçya (Scotland) , Galler (Wales) ve Kuzey İrlanda (Northern Ireland) ülkelerinden oluşan Birleşik Krallık’tır.Kuzey İrlanda dışındaki diğer üç ülke Büyük Britanya Adasını oluşturur. Birleşik Krallık Kraliçenin devletin ve hükümetin resmi başkanı olduğu monarşi ile yönetilmekte olup , başkent Londra’dır. Ancak Birleşik Krallığı oluşturan ülkelerin herbiri özel bir kimliğe sahiptir. İngiltere’nin hemen hemen her bölgesinde yaklaşık 1500 civarında dil eğitimi sunan özel kurslar ve devlet okulları bulunmaktadır. Bu okulların yaklaşık 340′ı British Council tarafından onaylanmıştır. Söz konusu dil okullarında ;

• Genel-Yoğun-İş İngilizcesi , • Mesleki İngilizce , • Staj Programları, • Sertifika-Diploma Programları , • Üniversite, Yüksek Lisans,Doktora Programları, • Gençler ve Çocuklar İçin Yaz Kursları , • IELTS ve TOEFL Sınavlarına Hazırlayıcı Kurslar bulunmaktadır.

1 Ocak 2005 tarihinden  itibaren İngiltere Konsolosluğu öğrencinin gideceği eğitim kurumunun İngiltere Eğitim Departmanına (The Department for Education and Skills)  kayıtlı  olması zorunluluğunu getirmiştir Bu sayede eğitim kurumunun yasayla belirlenen kriterleri taşıması vize ön koşulu olarak belirlenmiştir.

İngiltere’ye Giriş

Yolculuk öncesi söz konusu evrakların yanınızda bulunduğundan emin olunuz.Pasaport ve vize kontrolünüzü yapan görevliler sizden havaalanında sağlık kontrolünden geçmenizi isteyebilirler. Bunun rutin bir uygulama olduğunu bilmenizde fayda vardır.

 

KAYIT İŞLEMLERİ

Yabancılar Polisine Kayıt

İngiltere’de 6 aydan fazla kalacak öğrencilerin İngiltere’ye giriş yaptığı tarihten en geç 7 gün içinde Polis Teşkilatının Yabancılar Kayıt Masasına (Aliens’ Registration Office) kayıt olması gerekmektedir. Kayıt için pasaportunuz, 2 resim ve 35 Pound (değişebilir) kayıt ücreti alınmaktadır. Size pasaport ve vize bilgilerinizin bulunduğu bir belge (Registration Certificate) verilecektir.

 

Sağlık Hizmetleri Tedavi

İngiltere’de 6 aydan daha uzun süreli bir eğitim programına kayıtlı öğrenciler Ulusal Sağlık Hizmetinden (NHS – National Health Service) yararlanabilirler. NHS gerek duyulduğunda göz ve diş muayenesi hariç tedaviyi 4 şekilde sunar: Diş ve göz sağlığı konusundaki her türlü masrafı çoğu zaman ödemeniz gerekmektedir.

1. Pratisyen Hekim (GP-General Practitioner) veya sağlık merkezi: İngiltere’de yaşayanlar bir sağlık merkezine veya pratisyen hekim muayenehanesine kayıtlıdırlar. Ancak gerekli görülen durumlarda hastaneye sevk yapılır.

2. Hastaneler : Tedavi için hastaneye sevk edilmeniz durumunda size bir uzman hekime görülmeniz için randevu verilir.

3. Kaza ve acil bölümler: Bazı hastanelerin kaza ve acil bölümleri vardır. Bu bölümler günün 24 saati açıktır.

4. Acil Servis: Hemen tıbbi yardım almanız gerekiyor ise 999′a telefon ediniz. Operatör size hangi acil servise ( yangın, polis, ambulans ) ihtiyaç duyduğunuzu soracaktır.

 

Sağlık Hizmetlerine Kayıt İngiltere’de National Health Service’den yararlanabilmeniz için kaldığınız bölgedeki yerel doktora kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir. Kaydınız yapıldıktan sonra adresinize NHS numaranızı bildiren bir kart gelecektir .Diş sağlığı konusunda yerel diş doktoruna da kayıt yaptırmanızı öneririz.Kaydınızı yaptırırken NHS indirimlerinden yararlanabilmek için diş doktorunun NHS hastalarını kabul edip etmediğini öğreniniz.

 

İlaç

İngiltere’deki eczanelerde reçetesiz ilaç satılmaz. Doktor tarafından verilen reçete ile eczaneden alacağınız ilaçlar için belirli bir tutar ödeme yapmanız gerekmektedir.

 

Sağlık Harcamalarında Parasal Yardım İngiltere’de düşük gelir elde edenlere (çoğu öğrenci bu kapsamda yer alır) göz ve diş sağlığı harcamalarında yardımcı olmak için sınırlı da olsa parasal yardım yapılmaktadır. Bu yardımı almak için NHS kapsamında hasta kabul eden sağlık merkezlerinden edinebileceğiniz HCI(Claim for help with health costs) doldurup, üzerinde belirtilen adrese göndermeniz gerekmektedir. Ayrıntılar için HC11 ( Help with health costs) kitapçığını edininiz.

 

GENEL BİLGİLER

Hava Durumu

İngiltere’nin havası önceden tahmin edilemez, fakat Kasım’dan Şubat’a kadar olan dönem genellikle en soğuk zaman dilimidir ve sıcaklıklar 2 ila 9 derece arasındadır. Ilıman okyanus ikliminin görüldüğü İngiltere’de yıllık ortalama yağış oranı oldukça yüksektir. (Yaklaşık olarak iki günde bir yağış görülür) Haziran ayında gece saat 11:00′e kadar hava aydınlıkken kış aylarında oldukça erken kararmaktadır. Gece hava sıcaklığı nadiren sıfırın altındadır ve kar yağışı çok azdır. Mevsimlere göre yanınızda bulundurmanız gereken giysiler nelerdir? Her mevsim için yanınızda su geçirmeyen giysiler bulundurmanız tavsiye edilir. Yanınızda sizi sıcak tutacak giyecekler bulundurmanızda fayda vardır, yüksek kesimlere gitmeyi planlıyorsanız bu, tedbirden öte bir zorunluluk olacaktır.

 

Para İngiliz Parası ondalık sisteme dayanır. Yüz Penny bir Pound (Sterlin) eder. Bozuk paralar 1, 2, 5, 10, 20, 50 penny ve1 Pound; kağıt paralar ise 5,10, 20 ve 50 Pound şeklindedir. İngiltere’ye giderken üzerinizde istediğiniz miktarda döviz şeklinde para,seyahat çeki vs. götürebilirsiniz.Bankalardan, büyük postanelerden, turizm acentelerinden, döviz bürolarından paranızı değiştirebilirsiniz. Ancak Londra’nın merkezindeki ve havaalanlarındaki döviz büroları diğer yerlere oranla daha pahalıdır. Banka İngiltere’deki bankalardan hesap açtırabilmeniz için, uzun dönem öğrenci olarak vize almanız gerekmektedir. Kısa dönem öğrenci vizesine sahip olan öğrenciler İngiliz Bankalardan hesap açtıramazlar. Hesap açtırmak için okulunuzdan öğrenci olduğunuza dair belge almanız gereklidir. Bankalar hafta içi 9:30 ile 16:30 arası açıktır. Ancak bazı büyük bankalar Cumartesi sabahları da hizmet vermektedir.

 

İletişim Türkiye’de olduğu gibi İngiltere’de de telefon hattı bayilerinden 10-15 pound karşılığında İngiltere hattı satın alabilirsiniz. Ayrıca, ankesörlü telefonları kullanarak bozuk para veya telefon kartı ile konuşabilirsiniz. Telefon kartları postanelerden, gazete bayilerinden ve pek çok dükkandan temin edilebilir.Bunun dışında BT’den kiraladıkları hatlarla bu kuruluşlardan daha ucuza telefon görüşmesi sağlayan çok sayıda kuruluş bulunmaktadır.Örneğin Swift, First Telecom gibi. Bu kuruluşlar size bir hesap numarası ve önceden ödediğiniz tutar kadar bir kredi sağlamaktadır. Her hangi bir telefondan size verilen ücretsiz ( 0 800 ile başlayan ) hatlardan birini arayarak istediğiniz numaraya bağlanabilir ve krediniz tükenene kadar konuşmanızı sürdürebilirsiniz. Uluslararası arama kodu 00, Türkiye kodu 90, İngiltere kodu 44 dür. Türkiye’den aramalarda 00 44; İngiltere’den aramalarda 00 90’dan sonra alan kodu daha sonra ise telefon numarası çevrilir. Alan kodunun başına gelen 0 yurt dışı aramalarda tuşlanmaz . İngiltere cep telefonu kullanımının en yaygın olduğu ülkelerden biridir. Türkiye’de kullandığınız Turkcell veya Telsim numaralı telefonunuzu yurtdışı kullanıma açık olması koşuluyla İngiltere’de kullanmanız mümkündür. Ancak telefon konuşmalarınızın uluslararası tarifeden ücretlendirileceğini unutmayınız.

 

Posta

Postaneler hafta içi 09:30 ile 17:00 , cumartesi günleri ise 09:00 ile 13:00 saatleri arasında açıktır.İngiltere’de posta hizmetleri iki sınıfta sunulur; birinci sınıf post( first class) bir gün içinde, ikinci sınıf posta ise 2- 3 gün içinde adrese ulaşır.Bir diğer posta türü olan Registered Post ise taahhütlü olarak gideceği adrese ulaştırır.

 

Ulaşım

Şehir içi taşımacılıkta metro (Londra’da), otobüs ve taksi kullanılır. Metro ve otobüs Londra’da en çok kullanılan toplu taşıma araçlarıdır. Kullanım sıklığına göre, günlük, haftalık, aylık veya dönemlik geçiş kartları (travel card) metro ve otobüslerde kullanılır ve indirimli olarak seyahat etmenizi sağlar. Günlük olarak alacağınızın biletin tek gidiş yerine gidiş – dönüş olması bile fiyatta bir indirim sağlayacaktır. Toplu taşım araçlarına ödeyeceğiniz ücret gideceğiniz mesafeye göre farklılık gösterir. Otobüs ve metro tarifelerini duraklardan ücretsiz olarak edinebilirsiniz. İngiltere’de taksiler genellikle 2 çeşittir. Siyah taksiler (black cab) ve normal binek otomobillerinin kullanıldığı küçük taksiler (mini cab) bulunmaktadır. Siyah taksilerin tümü taksi belgelidir ve taksimetreleri vardır. Küçük taksiler diğer tip taksiye göre daha ucuzdur ve taksimetreleri yoktur. Ancak küçük taksilere binmeden önce gideceğiniz yer için istediği ücreti öğreniniz ve pazarlık yapınız. İngiltere’de şehirlerarası ulaşım aracı tren, otobüs ve uçak’tır. Çok geniş bir demiryolu ağı hızlı, konforlu ancak pahalı bir hizmet sunar. Biletinizi gidiş-dönüş olarak veya önceden almanız ya da yolculuk saatlerinizi yoğun zamanlar dışında yapmanız durumlarında çeşitli indirimlerden yararlanabilirsiniz.

 

Ehliyet

İngiltere’de taşıt trafiği soldan akar. 21 yaşından büyük olup, uluslararası geçerliliği olan sürücü belgesi (international driving license) sahipleri araba kiralayabilir ve kullanabilir. Türkiye’den almış olduğunuz ehliyetinizi de İngiltere’ye giriş tarihinizden başlamak üzere 1 yıl süre ile kullanabilirsiniz. Ancak kullandığınız arabanın sigortası söz konusu olunca pek çok sigorta şirketi uluslararası sürücü belgesini şart koşmaktadır.Uluslararası sürücü belgesini

 

Elektrik

Elektrik voltaj seviyesi İngiltere’de 230 Volt olup, elektrikli aletler için fiş girişleri üçlüdür.Bu nedenle Türkiye’de kullanılan elektrikli aletlerin fiş girişlerine adaptör almak gereklidir. Bu adaptörleri İngiltere’de büyük marketlerde bulabilirsiniz.

 

Güvenlik

İngiltere’de genel olarak suç oranı düşük olmakla birlikte büyük şehirlerde özellikle Londra’da yan kesiciler (pick-pocket) oldukça yaygındır. Yan kesiciler Londra metrosunda, otobüslerde, trenlerde, turistik yerlerde bulunmaktadır. Kesinlikle pasaportunuzu ve önemli evraklarınızı yanınızda taşımamanızı ve yüklü miktarda para bulundurmamanızı öneririz.

 

Faydalı Telefonlar

T.C. Londra Büyükelçiliği (Turkish Embassy) 43 Belgrave Square London SW1X 8PA Tel  : 0207 393 0202 Fax  : 0207 393 0066 E-Mail  : turkish.embassy@virgin.net

Tel   : 0207 589 0360 – 0207 589 09 49 Fax  : 0207 584 6235 E-Mail  : tckons@btclick.com

T.C. Londra Başkonsolosluğu ( Turkish Consulate General ) Rutland Lodge , Rutland Gardens Knightsbridge London SW7 1BW

 

Önemli telefonlar

Polis Acil : 999 Bilinmeyen no : 192

Bilinmeyen no Londra : 142

Bilinmeyen No Uluslararası : 153

UK Operatör Servisi :100

Uluslararası Operatör Servisi : 155

Top ↑

İSPANYA
Avrupa ile Afrika arasında önemli bir geçiş yolu olan İspanya, yüzyıllar boyu uğradığı istilalar ve aldığı göçlerle, farklı kültürlerin kaynaşma noktası haline gelmiş, günümüzde geleneksel ve modern yaşam tarzlarını bir arada bulunduran önemli bir turizm ülkesi olduğu kadar, çeşitli ülkelerden gelen öğrencilerle bir eğitim ve kültür merkezi halini almıştır.
21 ülkenin resmi dili olan ve 450 milyon kişi tarafından konuşulan İspanyolca, dünyanın üçüncü büyük dilidir. Zengin tarihi, geleneksel yapısı, modern şehircilik anlayışı ve eğlenceli yaşamıyla Madrid  ve Barselona öğrencilerin en çok tercih ettikleri şehirlerdir.

Dil Eğitimi

İspanyolca öğrenimi için en uygun yer hiç şüphesiz İspanya’dır. İspanya 24 saat İspanyolca eğitimi göreceğiniz bir ‘İspanyolca dil laboratuvarı’ olacaktır. İspanyolca Dil okullarındaki dersler eğitiminizin sadece bir bölümünü oluşturmaktadır. Okulların düzenledikleri etkinlikler, geziler, yanında kalacağınız aile ve yakın çevre ile olan ilişkileriniz sizi tam bir “İspanyolca atmosferinde” yaşatacaktır.
İspanyolca kursları yıl boyunca kesintisiz sürmektedir. Eğitim süresinin belirlenmesi ulaşmak istediğiniz seviyeye, ayırabileceğiniz zamana ve şüphesiz bütçenize bağlı olarak tamamen size bağlıdır. 2 haftadan başlayarak 1 yıla kadar istediğiniz süreyi tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte kimi İspanyolca dil okullarında kurslar belirli dönemlerde düzenlenebilmektedir.
Genel olarak İspanyolca lisan kurslarına İspanyolca düzeyiniz ne olursa olsun başvurabilirsiniz. İspanyolca Dil Okulunun ilk günü yapılacak seviye belirleme sınavı sonucuna göre uygun bir kura yerleştirilecek, kendi seviyenizdeki diğer öğrencilerle birlikte eğitim alacaksınız. Bununla birlikte İspanyolca dil eğitiminizden en verimli faydalanabilmek için hiç bilmeden gitmek yerine seviyenizin en az elementary düzeyinde olmasını öneriyoruz.

İspanya Öğrenci vizeniz içinde İspanyolcanızın belirli bir düzeyde olması vize almanızı kolaylaştıran bir etken olabilir.

GENEL BİLGİLER

Avrupa kıtasının güneybatısında bulunan İber Yarımadası’nda yer almaktadır. Güneybatı Avrupa, Biskay Körfezi, Akdeniz, Kuzey Atlas Okyanusu  kıyısında ve Pyrenees Dağları sınırında, Fransa’nın güneybatısında yer alır.

Hava Durumu

Avrupa’nın en ılıman iklimi yaşayan ülkelerinden biridir. Ilık Akdeniz iklimin etkisi altındaki coğrafyada, yılın büyük bir bölümü güneşli olarak yaşanır. İspanya’nın farklılıklar taşıyan coğrafik yapısı ülkenin farklı bölgelerinde farklı iklim koşullarının yaşanmasına yol açar. Kuzeyde, yağışlı ve ılıman bir hava hakim iken daha yüksek kesimlerde sert bir iklim yaşanır. Ülkenin, doğu bölümü fazlasıyla Akdeniz ikliminin etkisi altındadır
 

Para

İspanya resmi para birimi EURO (€-Avro) ‘dur. Kişi başına düşen GSMH 33.700 USD’dir. Avrupa ülkeleri arasında ekonomisi güçlü olan ülkelerden biridir. Bu sebeple halkın refah ve ekonomik düzeyi yüksektir. İspanya’ya öğrenci olarak gitmeden önce Türkiye’de bir banka hesabı açtırmanız önerilir. Böylece orada iken para transferi işlemlerini rahatlıkla halledebilirsiniz. Ayrıca Western Union sistemi ile de bu işlemleri yapabilirsiniz. Türkiye’deyken kullanmakta olduğunuz VISA ve MasterCard kredi kartlarınızı İspanya’da da sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

İletişim

İspanya’da cep telefonu kullanımı çok yaygındır. Türkiye’de kullanmakta olduğunuz cep telefonunuzu İspanya’ya götürüp kullanabilirsiniz. Fakat hattınızı götürmeniz yüksek ücretler ödemenize neden olabilir. Türkiye’de kullandığınız hattınızı İspanya’da da kullanmanız durumunda, sizi aradıkları zaman bile ücretlendirileceğinizi unutmayın. Bunun yerine, İspanya’ya indiğinizde kontörlü bir hat alarak cep telefonunuzda kullanabilirsiniz. Ayrıca ülke içerisindeki telefon kulübelerinden de bozuk parayla veya telefon kartlarıyla görüşme yapabilirsiniz. Son yıllarda yüksek hızlı internetin de yaygınlaşmasıyla, öğrencilerin bir çoğu telefon görüşmelerini internet üzerinden yapabilmekteler.
Türkiye’ye telefon etmek istediğinizde arayacağınız numaranın başına +9 koymanız gerekmektedir.
Örneğin Ankara’da bir telefonu arayacaksanız +90 312 468 2898 şeklinde arayabilirsiniz.
Sabit telefondan arama yaparken ise ” + ” yerine ” 00 ” koyabilirsiniz.

Ulaşım

İspanya’daki en gelişmiş ulaşım aracı gemilerdir. Deniz yoluyla pek çok yere gitmek mümkündür. Şehir içinde otobüs, metro gibi toplu taşıma araçları kullanılırken, kısa mesafeler için İspanyollar bisiklet kullanırlar. Uçak taşımacılığı ise çoğunlukla en ünlü havayolları olan Iberia ile sağlanmaktadır. Türkiye’den seyahat edecek olan öğrencilerin büyük bir bölümü uçağı tercih etmektedir.Banka
Pazartesi gününden Cumartesi gününe kadar tüm bankalarımız açıktır , yanlız Cumartesi günleri yarım gün çalışmaktadır(8:30 ‘dan 14:00 ‘ ye kadar).Haziran ayından itibaren Ocak ayına kadar bankalarımız Cumartesi günüde kapalıdır.

Sağlık Hizmetleri

İspanya’ya seyahat edecek öğrenciler Avrupa Birliği ülkelerine giderken mecburi olan 30.000 € teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorundadırlar. Bunun dışında dileyenler, kapsamlı bir sağlık sigortası yaptırmaktadır. Bu sigorta, İspanya’da iken karşılaşılan sağlık problemleri açısından önemlidir. İspanya’da sağlık giderleri oldukça yüksektir. Bu sebeple sigorta yaptırarak gidilmesi tavsiye edilir.

Trafik ve Ehliyet

İspanya’da trafik ülkemizde olduğu gibi sağdan akmaktadır. İspanya’daki otoyollar çok düzenli ve bakımlıdır. Türkiye’de iken almış olduğunuz ehliyetinin İspanya’da 1 yıl süreyle geçerlidir. Bu sürenin ardından başvurarak İspanyol ehliyeti almanız gerekmektedir

 

Faydalı Telefonlar

Madrid Büyükelçiliği

C/Rafael Calvo, 18 2A-B   28010 Madrid
Telelefon         :  00 34 91 319 80 64
00 34 91 319 82 97
Fax                    :  00 34 91 308 66 02
e-mail               : info@tcmadridbe.org
web                  : www.tcmadridbe.org

 

İspanya Büyükelçiliği

Ankara:

Abdullah Cevdet Sokak, No. 8
Çankaya – Ankara 06680
(P.K. 48 – Çankaya/Ankara)
Tel.: (0312) 438 03 92, 440 21 69, 440 17 96
Faks: (0312) 439 51 70, 442 69 91
İspanya Başkonsolosluğu-İstanbul

Karanfil Aralığı Sokağı, No:16
1. Levent 80620
Beşiktaş İSTANBUL
Tel.: (0212) 270 74 10, 270 74 14, 270 24 65
Faks: (0212) 270 74 84

İtalya Türk Konsolosluğu

Via San Bamaba, 30 Milano/ ITALY – Tel: (3902) 551 3370
Milano Linate Havaalanı: 2 281 06306
Roma Fiumicino Havaalanı: 6 659 56350

 

 

Acil Telefonlar

Polis ve acil servis: 113
Ambulans: 118
Yangın: 115
Vasıta arıza servisi: 116

Top ↑

KANADA
Son yıllarda Birleşmiş Milletler tarafından yapılan araştırmalar Kanada’nın yaşamak için dünyanın en iyi ülkesi olduğu gerçeğini ortaya koymuştur. Her yıl yapılan bu araştırma, 74 ülkede 200′ün üzerinde gösterge kullanılarak söz konusu ülkelerdeki yaşam kalitesini değerlendirmektedir. Yüksek seviyedeki yaşam standardı, gelir seviyesinin adaletli dağılımı, doğa ile bütünleşmiş sağlıklı kentleşmesi, suç ve şiddet oranının düşüklüğü ve farklı kültürlerden gelen insanların barış içinde yaşamaları Kanada’nın bu unvanı almasındaki haklı sebeplerden sadece bir kaçıdır. Kanada’nın resmi dili İngilizce ve Fransızca olarak kabul edilmiştir. Kanada nüfusunun %42′si İngiliz ve Fransız kökenli olup, diğer ülkelerden göçlerin hızlanmasıyla etnik ve kültürel yapı zaman içinde zenginleşmiştir.

 

Dil Eğitimi

Kanada’da bulunan çok sayıda özel dil okulunun yanısıra devlet koleji veya üniversitelerinde de dil eğitimi görmek mümkündür. Özel dil okulları genellikle Toronto, Vancouver, Montreal şehirlerinde toplanmış olup, Kanada Özel Dil Eğitim Okulları Birliği ( Canadian Association Private Language Schools- CAPLS ) tarafından denetlenmektedir. Kanada’da eğitim ve yaşam masrafları ABD ve İngiltere’ye kıyasla daha ucuz olduğu için öğrenciler arasında giderek daha popüler bir hale gelmiştir.

 

Sağlık Hizmetleri

Kanada’da sağlık hizmetleri çok iyi olmakla birlikte fiyatların yüksek olması ve yabancılar için zamlı bir uygulamanın var olması nedeniyle özel sağlık sigortası yaptırmanızı öneriyoruz.

 

Hava Durumu
Kanada dört mevsimi yaşayan bir ülkedir,ancak mevsimlerin başlangıç ve süreleri şehirler arasında farklılık gösterir.İklimi etkileyen en önemli faktör enlemlerdir.Kuzeye doğru gidildikçe sıcaklık düşer,güney bölgeler ise daha ılıman olduğu için nüfus bu böşgelerde daha kalabalıktır.Doğu ve batı kıyıları oldukça nemlidir.Kanada’da kışlar uzundur.Ülkenin üçte ikisinden daha fazla bir alanda,Ocak ayı sıcaklık ortalaması -18°C’dir; Temmuz ve Ağustos en sıcak aylardır.

 

Para
Kanada’nın para birimi Kanada Doları (CA$) olup, 1 CA$ 100 sent eder. Madeni paralar 5,10,25 sent ve 1 ve 2 CA$’dır. Kağıt paralar ise 2, 5,10,50,100 ,500 ,1000 CA$’dır. 

 

Banka

Kanada’da vadesiz hesap (çek hesabı) açtırarak hesabınızdan ATM kartınızla para çekebilir veya ödemelerinizi bankadan alacağınız çek defteri ile yapabilirsiniz.

 

İletişim

Kanada ‘da telefon görüşmelerinde jetonla çalışan telefonların yanısıra özel telefon kartları kullanımı da oldukça yaygındır. Ayrıca kredi kartı ödemeli telefonlar da gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Bulunduğunuz bölge dışında bir başka yer ile telefon görüşmesi yapacak iseniz arayacağınız numaranın başında 1′i tuşladığınızda operatör size bu numaraya bağlanmak için ne kadar ücret ödeyeceğinizi bildirecektir.

Uzun mesafe konuşmaları hafta içi mesai saatlerinde pahalı, akşam 23:00 – 08:00 arası ise en ucuz tarifeden işlem görmektedir.
Türkiye’den uluslararası arama kodu 00 , Türkiye kodu 90, Kanada kodu ise 1′dir.Türkiye’den aramalarda 001 ; Kanada’dan aramalarda 011 90’dan sonra alan kodu daha sonra ise telefon numarası çevrilir. Alan kodunun başına gelen 0 yurt dışı aramalarda tuşlanmaz.

 

Ulaşım

Türkiye’den Kanada’ya direk uçuş bulunmamakla birlikte, Kanada’nın başlıca uluslararası havaalanları olan Vancouver, Toronto, Halifax, Montreal’e Avrupa’nın pek çok şehri üzerinden ve ABD’den aktarmalı olarak uçuş yapılmaktadır. Kanada’da mesafeler uzun olduğundan ülke içinde de hava ulaşımı yoğun olarak kullanılmakla birlikte, kara ulaşımında yaygın otobüs ağı rahat ve ucuz hizmet sağlamaktadır.

 

Ehliyet

Sürücü belgeleri Kanada’ya giriş yapılan tarihten itibaren 3 ay süreyle geçerlidir.

 

Elektrik

Kanada’da elektrik 110/120 Volt’tur. Bu nedenle elektrikli cihazlarınız için adaptöre ihtiyacınız olacaktır.
Önemli telefonlar
Acil :911
Bilinmeyen Numaralar :555-1212

Top ↑

MALTA
Akdeniz’in ortasında yer alan Malta stratejik konumu nedeni ile İlkçağdan bu yana birçok milletin istilasına uğramıştır. Uzun yıllar boyunca İngilizler tarafından da yönetilen Malta Adaları değişik milletlerin izlerini taşıyan karmaşık bir kültüre, mimariye, yaşam tarzına ve çok çeşitli tarihsel zenginliklere sahiptir.
Gozo, Comino ve Malta adalarından oluşan ülkenin başkenti Valletta’dır. Toplam nüfusu 400.000 civarında olup, para birimi ise Malta Lira’sıdır. Başkent Valetta’dan bütün adalara seferler düzenlenmektedir. Adalar arası ulaşım ise feribotlarla sağlanmaktadır.
1964 yılına kadar 180 yıl boyunca İngiliz Sömürgesi olan Malta’nın ikinci ana dilinin İngilizce olması ve adanın Avrupa’nın önemli merkezlerine yakınlığı bu ülkede İngilizce dil okullarının gelişmesini sağlamıştır. Malta’da öğrenciler bir yandan yabancı dil eğitimi görürken diğer yandan da tarihi ve turistik zenginliklerden içerisinde farklı ülkelerden gelen öğrenciler ile iletişim kurarak pratik yapma imkanına sahip olmaktadırlar. Özellikle yaz aylarında bu eğitim dönemi tatil havasında yaşanmaktadır.

Dil Eğitimi

Malta’daki dil okulları Malta Milli Eğitim Bakanlığı denetimi altındadır. Ayrıca bir çok dil okulu bir araya gelerek oluşturdukları FELTOM derneği üyesidir. Avrupalı öğrencilerin yoğunlukta bulunduğu adada diğer ülkelere göre daha ekonomik kurs seçenekleri bulunmaktadır. Tüm yıl boyunca süren programlar özellikle kış aylarında düşük sezon fiyat uygulamasından dolayı daha cazip hale gelmektedir. Yaz aylarında okullar yüksek sezon fiyatı uygulamaktadırlar.

 

 

GENEL BİLGİLER

Hava Durumu


Malta Adaları, yumuşak geçen kışları ve sıcak yaz sezonuyla sağlıklı bir iklime sahiptir. Soğuk rüzgarlar, kar, don ve sis Malta’da bilinmeyen terimlerdir. Nisandan sonra seyrek olmakla birlikte yazın neredeyse hiç rastlanmayan yağışlar en çok Eylül ile Nisan ayları arasında görülür.
Sıcaklık kış aylarında (Kasım – Nisan) ortalama 14.3°C, yaz aylarında (Mayıs- Ekim) ise ortalama olarak 32.6°C civarındadır. Malta adaları, sıcak yaz günleri ve gecelerinde denizden esen serin meltemlerle, Temmuz ayı ortalarından Eylül ayı ortalarına kadar devam eden sıcaklığın yüksek olduğu dönemlerde bile, nadiren aşırı sıcaklara maruz kalır.
İlginç bir not olarak ekleyelim: Adada hiç akarsu ve dağ bulunmuyor. Tarlaların çoğunluğu küçük ve az eğimlidir. Fakat yağış eksikliği ve ters arazi koşullarına rağmen tarım gelişmiştir.

Para birimi


Malta’nın para birimi Malta Lirası’dır (LM) ve ondalıklıdır. 1 Malta Lirası 100 sente ve her bir sent de 10 mile bölünmüştür.

 

Resmi Dil


Malta’ nın resmi dili Maltaca ve İngilizce’ dir. Maltalılar günlük yaşamlarında Maltaca konuşurlar. Bu Fenikece ve Arapça köklenli Sami dil ailesine dahil olan bir dildir. Uzaktan Arapça gibi duyulur. İngiliz hakimiyeti ve buna bağlı olarak İngilizce’ nin günümüzde diğer resmi dil olması, ülkedeki herkesin akıcı ve anlaşılır bir şekilde İngilizce konuşuyor olması Maltaca’ ya İngilizce’ den birçok sözcüğün geçmesine yol açmıştır. Bunun yanında İtalya’ ya yakın olunması nedeni ile İtalyan TV kanalları izlenir.

Resmi Tatiller
08 Aralık – Temiz düşünce Günü – (Immaculate Conception)
13 Aralık – Cumhuriyet Günü – (Republic Day)
25 Aralık – Noel – (Christmas Day)
01 Ocak – Yeni Yıl – (New Year’s Day)

Zaman Dilimi
Malta saati yaz ve kış saati uygulamalarının paralel olması nedeni ile Türkiye’ den yılın her döneminde bir saat geridir.

Bankalar, Döviz Alış & Satış
Bankalar normalde pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri 08:30 – 13:30 saatleri arası, cuma günleri 08:30 – 15:30 arası, cumartesi günleri ise 08:30 -12:00 arası açıktır. Bazı bankaların açılış saatleri bundan biraz daha uzun olabilir.

Malta Lirası (LM) ülkenin resmi para birimidir. Günlük dilde bu para birimini anlatmak için “Pound” sözcüğü kullanılır. 1 pound 100 cent’ e bölünür.

Malta’ da havaalanında, döviz bürolarında, bankalarda rahatlıkla döviz bozdurabilirsiniz.
Ayrıca mağazalar, restaurantlar ve oteller Euro, Dolar gibi konvertibilitesi yüksek diğer paraları kabul ederler.

Çok küçük dükkanlar haricinde her yerde kredi kartı ile ödeme yapabilir, kredi kartınız ile ülkede yaygın olarak bulunan ATM’ lerden para çekebilir, Valetta ve St.Julian’s ta bulunan döviz bozma otomatlarından günün her saati yararlanabilirsiniz.

Alışveriş saatleri:
Mağazalar Pazar hariç her gün 09:00 – 13:00 ve 16:00 – 19:00 saatleri arası açıktır. Diğer birçok Akdeniz ülkesinde olduğu gibi Malta’ da siesta uygulaması vardır. Turistik bölgelerde bulunan mağazalardan bazıları saat 22:00 civarına kadar açık olabilir.
Pazar günleri ve resmi tatillerde bütün mağazalar kapalı olur.

Eczaneler
Eczaneler adaların her tarafında yaygın olarak bulunmakta ve normal mağaza açılış saatlerine uygun olarak çalışmaktadır. Bunun haricindeki saatler için ise nöbet sistemi uygulanmakta olup nöbet çizelgesi Pazar gazetesinde İngilizce olara bulunmaktadır.
Sağlık Hizmetleri


Malta’ da sağlık hizmetleri mükemmel sayılabilecek bir düzen içinde sunulmaktadır. Hastaneler moderndir ve bölgesel ağ donanımlı sağlık merkezleri ile desteklenmektedir.

Vergi İadesi


Tek bir mağazadan her biri en az  25 Malta Lirası ya da daha fazla değerde ve toplamı en az 100 Malta Lirası değerinde ürün satın alırsanız ve alışverişinizi yaptığınız mağazada vergi iade formu doldurursanız bu imkandan faydalanabilirsiniz. Havaalanında check-in işleminden önce satın aldığınız ürünü belgeleri ile birlikte göstermeniz, formlarınızı onaylatmanız, gümrük geçişinden sonra ise onaylattığınız formu postaya atmanız gerekir. İşlemleriniz tamamlandıktan sonra vergi iadeniz kredi kartı hesabınıza havale edilir.
İletişim

Maltacom Malta’nın telekomünikasyon şirketidir. Madeni parayla çalışan (sarı renkli) telefon kulübelerinin yanı sıra (gümüş renkli) telefon kartı ile çalışan kulübeler de mevcuttur. Uluslararası arama kodu 00, Türkiye kodu 90, Malta kodu ise 356′dır. Malta’dan aramalarda 00 90 alan kodu ve telefon numarası çevrilir. Türkiye’den aramalarda ise 00 356 alan kodu olmadığı için doğrudan numara tuşlanır.
Malta’da Avrupa ve Avustralya’ya uyumlu ancak Amerika ve Kanada’ya uyumlu olmayan mobil telefon ağı kullanılır. Bu nedenle hattınızın yurtdışı görüşmelere açık olması koşuluyla kullanmanız mümkündür. Ancak Malta’ya gitmeden önce servis veren şirket ile görüşmenizi öneririz. Unutmayınız ki uluslararası görüşmeleriniz yüksek tarifeden ücretlendirilecektir.

Faydalı ve acil telefon numaraları


00356               Malta Uluslar arası arama kodu
112                   Acil servisler
1182                 Telefon / Adres Rehberi
1152                 Yurtdışı Santrali
195                   Uluslararası zaman öğrenme servisi
21249600        Uçuş sorgulama servisi
191/112           Polis
196/112           Ambulans
199/112           Yangın İhbar

Top ↑