kanadaSon yıllarda Birleşmiş Milletler tarafından yapılan araştırmalar Kanada’nın yaşamak için dünyanın en iyi ülkesi olduğu gerçeğini ortaya koymuştur. Her yıl yapılan bu araştırma, 74 ülkede 200’ün üzerinde gösterge kullanılarak söz konusu ülkelerdeki yaşam kalitesini değerlendirmektedir. Yüksek seviyedeki yaşam standardı, gelir seviyesinin adaletli dağılımı, doğa ile bütünleşmiş sağlıklı kentleşmesi, suç ve şiddet oranının düşüklüğü ve farklı kültürlerden gelen insanların barış içinde yaşamaları Kanada’nın bu unvanı almasındaki haklı sebeplerden sadece bir kaçıdır. Kanada’nın resmi dili İngilizce ve Fransızca olarak kabul edilmiştir. Kanada nüfusunun %42’si İngiliz ve Fransız kökenli olup, diğer ülkelerden göçlerin hızlanmasıyla etnik ve kültürel yapı zaman içinde zenginleşmiştir.

 

Kanada’da bulunan çok sayıda özel dil okulunun yanısıra devlet koleji veya üniversitelerinde de dil eğitimi görmek mümkündür. Özel dil okulları genellikle Toronto, Vancouver, Montreal şehirlerinde toplanmış olup, Kanada Özel Dil Eğitim Okulları Birliği (Canadian Association Private Language Schools – CAPLS ) tarafından denetlenmektedir. Kanada’da eğitim ve yaşam masrafları ABD ve İngiltere’ye kıyasla daha ucuz olduğu için öğrenciler arasında giderek daha popüler bir hale gelmiştir.

Kanada’da sağlık hizmetleri çok iyi olmakla birlikte fiyatların yüksek olması ve yabancılar için zamlı bir uygulamanın var olması nedeniyle özel sağlık sigortası yaptırmanızı öneriyoruz.

Kanada’nın para birimi Kanada Doları (CA$) olup, 1 CA$ 100 sent eder. Madeni paralar 5,10,25 sent ve 1 ve 2 CA$’dır. Kağıt paralar ise 2, 5,10,50,100 ,500 ,1000 CA$’dır.

Vadesiz hesap (çek hesabı) açtırarak hesabınızdan ATM kartınızla para çekebilir veya ödemelerinizi bankadan alacağınız çek defteri ile yapabilirsiniz.

Kanada dört mevsimi yaşayan bir ülkedir. Ancak; mevsimlerin başlangıç ve süreleri şehirler arasında farklılık gösterir.İklimi etkileyen en önemli faktör enlemlerdir.Kuzeye doğru gidildikçe sıcaklık düşer,güney bölgeler ise daha ılıman olduğu için nüfus bu böşgelerde daha kalabalıktır.Doğu ve batı kıyıları oldukça nemlidir.Kanada’da kışlar uzundur.Ülkenin üçte ikisinden daha fazla bir alanda Ocak ayı sıcaklık ortalaması -18°C’dir; Temmuz ve Ağustos en sıcak aylardır.

Türkiye’den Kanada’ya direk uçuş bulunmamakla birlikte, Kanada’nın başlıca uluslararası havaalanları olan Vancouver, Toronto, Halifax, Montreal’e Avrupa’nın pek çok şehri üzerinden ve ABD’den aktarmalı olarak uçuş yapılmaktadır. Kanada’da mesafeler uzun olduğundan ülke içinde de hava ulaşımı yoğun olarak kullanılmakla birlikte, kara ulaşımında yaygın otobüs ağı rahat ve ucuz hizmet sağlamaktadır. Sürücü belgeleri de Kanada’ya giriş yapılan tarihten itibaren 3 ay süreyle geçerlidir.

Kanada’da elektrik 110/120 Volt’tur. Bu nedenle elektrikli cihazlarınız için adaptöre ihtiyacınız olacaktır.

Acil :911
Bilinmeyen Numaralar :555-1212