ingiltereÖğrenci vizesi, İngiltere Eğitim Departmanı tarafından onaylı bir eğitim kurumunda haftalık en az 15 saatlik  bir programa  6 ay ve üzeri bir süre yazılmanız koşuluyla verilmektedir.6 aydan daha kısa süreli başvurularda öğrenci ziyaretçi vizesi verilmektedir. Bu tür vizenin İngiltere’de uzatılması mümkün değildir.
Vize başvuruları, önce  bazı temel idari işlemler için Ankara, İstanbul, Gazi Antep, İzmir ve Bursa’daki Vize Başvuru Merkezlerine yapılmakta olup söz konusu merkezler her kategorideki vize müracaatlarını kabul etmektedir.

Vize Ücretleri:

Vize ücretleri için konsolosluğun web sitesine bakınız.

Vizeye Kendisi Gitmesi Gerekir mi?

EVET – Parmak izi için İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gazi Antep şehirlerine gitmesi gerekir.

Uzun Dönem Vize Koşulları

1-      28 iş günü kuralı

2-      İngilizce yeterlilik

Vize Uzatma Koşulları

İngiltere’de öğrenci vizesi şartlarını taşımanız yani haftada en az 15 saatlik bir okula devam etmeniz durumunda, vizenizi uzatmak için vize sürenizin sona ermesinden önce Immigration and Nationality Directorate’a başvurmanız gerekmektedir. 1 Ağustos 2003 tarihinde başlayan uygulamaya göre vize uzatma işlemleri ücrete tabi tutulmuştur. Posta ile başvurularda 250 Pound (değişebilir), kişisel başvurularda ise 500 Pound (değişebilir) ücret alınmaktadır. Bilgi için (http://www.homeoffice.gov.uk/)

Çalışma İzni Var mı?

Sadece Tier 4 vizesi olanlara vardır. Haftada part time 10 saat çalışabilirler. Kazanç; saat başı yaklaşık 5,5 Pound’dur. Kayıt olunan eğitim programının müfredatında staj programı yada ara yıl çalışması (sandwich programlar) var ise daha uzun saatler çalışma imkanı da bulunmaktadır.
Çalışmaya başladıktan sonra Sosyal Sigorta Numarası (National Insurance) için başvuruda bulunmanız gerekir. Başvuruyu yapabilmeniz için işyerinizden mektup, pasaport ve bir başka kimlik belgesi gereklidir.