Yabancı dil öğrenmek için her ne kadar çok çeşitli yöntemlerin olduğu düşünülse de bunun en temel kuralı o dilin konuşulduğu ülkede yaşamaktır. Öğrenilmesi gereken dil hangisi olursa olsun; o dili ana-dili olarak konuşan insanlarla beraber yaşamak hem dil öğrenme sürecinizi hızlandıracaktır hem de o dilin en güncel ve canlı haline tanıklık etmenize imkan tanıyacaktır.

Ülkemizde özellikle iş ve eğitim hayatında bir yabancı dile duyulan ihtiyacın artması son yıllarda daha çok kişiyi yabancı dil öğrenmeye itmektedir. Ancak, günlük iş ve okul eğitiminin dışında kalan zamanlarda alınan dil eğitimi maalesef yeterli olmamakta ve yabancı dil öğrencileri çok çaba gösterdikleri halde yeterli verim alamadıkları için ümitsizliğe kapılmaktadır. Ülkemizde uygulanan dil eğitim yöntemlerinin eksiklikleri görmezden gelinse bile bir yabancı dil kursu öğrencisinin ders bittikten hemen sonra Türkçe konuşulan bir ortama adım atması eğitimin verimsiz olması için yeter de artar bir sebeptir.

Bu nedenle IES olarak uzun yıllar boyunca Türkiye’de bir yabancı dil öğrenmek için çaba, zaman ve para harcamak yerine 9 aylık bir sürede ya da yoğun bir programla çok daha kısa zamanda öğrenmek istediğiniz dilin konuşulduğu ülkede dil eğitimi almanızı öneriyoruz. Bu sayede Türkiye’de bulamayacağınız bir pratik imkânı ve farklı bir kültürü yakından tanıma şansını elde etmiş olacaksınız.En fazla 15 kişilik sınıflarda gerçekleştirilen ve Genel, Yoğun, Pratik Ağırlıklı, İş Hayatına Yönelik, Akademik, Sınavlara Hazırlık gibi türleri bulunan dil programlarına IES ile ulaşabilirsiniz.

Genel İngilizce programları yabancı dilinizi okuma, yazma, konuşma, dilbilgisi ve dinleme alanlarında geliştirmeye yönelik programlardır. Bu programlarda başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar eğitim verilir.  

Genel Dil Kursları sabah başlayıp öğleye kadar olan, haftalık 20 saat ders alınacak şekilde düzenlenmiş programlardır. Bazı Genel Dil Kursları da öğleden sonra eğitime başlayıp akşam üzeri son bulmaktadır.

Yoğun Dil Kursları sabah başlayıp akşam üzerine kadar olan, haftalık 25 veya 30 saat ders alınacak şekilde düzenlenmiş programlardır.

Akademik Dil Kursları, genel dil eğitimini 1 yıl, 6 ay gibi uzun sürede ekonomik olarak veren programlardır. Başlangıç seviyesinde olanlar için bir dili mükemmel öğrenmek için bir fırsattır.

 16 yaş üstü herkes için bir dili doğu ve hızlı öğrenmenin en kolay yolu, o dili kendi ülkesinde öğrenmektir. Bunun için gideceğiniz ülkenin özelliklerini, dil seviyenizi ve bütçenizi iyi belirlemeniz gerekir. Bu konuda bilginiz yoksa ya da kararsızsanız IES danışmanları size ücretsiz yardımcı olacaklardır.

IELTS

IELTS; Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı, ingilizcenin kullanıldığı ortamlarda öğrenim görmek veya çalışmak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliğini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan ve en çok tercih edilen İngilizce dil sınavıdır. Dünya çapında aralarında devlet, akademik, ve istihdam kurumlarının da yer aldığı 9.000’den fazla kurum ve kuruluş tarafından kabul edilir.

IELTS, Türkiye, Amerika, İngiltere, Avustralya, Kanada ve daha birçok ülkede lisans, yüksek lisans başvurusu, İngilizce muafiyeti, iş başvurusu, dil tazminatı ve göçmenlik başvuruları için kabul edilir.

IELTS, birçok düzeyde İngilizce dil becerisini test eder. IELTS’te başarılı (geçme) veya başarısız olma (kalma) gibi bir durum söz konusu değildir. Sonuçlarınız bir (en düşükten) ile dokuz (en yüksek) aralığında puanlar şeklinde bildirilir.

IELTS sınav tarihleri, yerleri ve kayıt için;

www.britishcouncil.org/turkey  

Test formatı, örnek sorular ve alıştırmalar için;

www.britishcouncil.org/takeielts

www.britishcouncil.org/learnenglish     sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

 

 

TOEFL

TOEFL, İngilizceyi üniversite seviyesinde kullanma ve anlama yeteneğinizi ölçer. Dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerinizi akademik görevleri yerine getirirken ne kadar iyi bir şekilde birleştirdiğinizi değerlendirir.

TOEFL, birçok ülkede lisans, yüksek lisans başvurusu, İngilizce muafiyeti, iş başvurusu, dil tazminatı başvuruları için kabul edilir.

TOEFL sınavı düzenlenen ortam ve soruların içeriklerine göre farklı türlerde olabilmektedir. Geçmişten günümüze kadar PBT-Paper Based Test (kağıt ortamında), CBT-Computer Based Test (bilgisayar ortamında ve internetsiz) ve iBT-Internet Based Test (bilgisayar ortamında ve internetli) şekillerde düzenlenmiştir. İçerik olarak ise akademik ve akademik olmayan şeklinde iki versiyonu bulunmaktadır. Ancak en genel anlamda kabul gören ve düzenlenmekte olan test türü iBT-Internet Based Test (bilgisayar ortamında ve internetli) versiyonu ve akademik içerikli olanıdır.

TOEFL sınavı ile ilgili daha fazla bilgi için,

https://www.ets.org/tr/toefl   sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.